22 C
Struga
Friday, July 19, 2024
spot_img

Frika nga “Omicron”, provojeni këtë mjet për të përcaktuar rrezikun tuaj nga COVID-19

Një mjet në internet mund t’ju ndihmojë të përcaktoni rrezikun e infektimit me COVID-19.

Botuar në British Medical Journal, ai mjet jep një tregues se sa gjasa keni qe të merrni virusin nëse jeni duke kënduar, duke ngrënë, duke ushtruar ose jeni të heshtur në dhoma me madhësi të ndryshme.

Kjo ju lejon të vendosni nëse njerëzit do të mbanin maska, distancim social ose do të lanin rregullisht duart.

Rreth 26 ekspertë ndërkombëtarë u mblodhën për të dhënë dëshmi për secilën nga rrugët e ndryshme të transmetimit për të bërë modelin.

Së pari, ju duhet të zgjidhni llojin e mjedisit në të cilin jeni, më pas mund të shtoni masa shtesë që të dy parandalojnë përhapjen e virusit nga një person i infektuar dhe marrjen e virusit nga një person i shëndetshëm.

Për shembull, ju mund të zgjidhni nëse personi i infektuar ka një mbulesë për fytyrën, por personi tjetër jo, shkruan The Sun, transmeton Klankosova.tv.

Disa ekspertë besojnë se ky do të arrijë dominimin botëror në vetëm tre deri në gjashtë muaj.

Ndërsa, disa shkencëtarë kanë sugjeruar se COVID-19 do të duhet të mbahet larg me fushata të përsëritura vaksinimi, ndërsa të tjerë kanë thënë se është shumë herët për të thënë nëse do të nevojiten përforcues vjetorë.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles