3.9 C
Struga
Tuesday, March 5, 2024
spot_img

Franca vendos të ndalojë në shkollat publike, veshjen islame të modelit abaja

Franca do t’i ndalojë nxënësit të veshin abajat përpara vitit të ardhshëm akademik, ka thënë qeveria, vendimi fundit në një seri kufizimesh kontestuese në vend për veshjet e lidhura me myslimanët.

Ministri francez i Arsimit, Gabriel Attal, tha se veshjet e gjata, të ngjashme me mantelin, të veshura shpesh nga gratë myslimane, nuk do të lejohen në shkollat e vendit nga mandati i ri, i cili fillon në shtator, transmeton klankosova.tv.

“Shkollat e Republikës janë ndërtuar mbi vlera dhe parime shumë të forta, veçanërisht laïcité është shumë e qartë: hyn në një klasë dhe nuk duhet të jesh në gjendje të identifikosh identitetin fetar të nxënësve vetëm duke i parë ata”, tha Attal.

Por masa u kritikua nga një numër ligjvënësish të opozitës. Franca ka ndjekur një sërë ndalimesh dhe kufizimesh të diskutueshme për veshjet e zakonshme islame në vitet e fundit, të cilat shpesh kanë tërhequr zemërimin e vendeve myslimane dhe agjencive ndërkombëtare, transmeton klankosova.tv.

Vitin e kaluar ligjvënësit mbështetën ndalimin e veshjes së hixhabit dhe “simboleve të tjera fetare” të dukshme në garat sportive.

Amendamenti u propozua nga partia e krahut të djathtë Les Républicains, e cila argumentoi se hixhabi mund të rrezikonte sigurinë e atletëve që e mbanin atë gjatë lojës.

Ndalimi i mëparshëm i Francës për nikabin – mbulesa të plota të fytyrës të veshura nga disa gra myslimane – shkeli të drejtat e njeriut të atyre që e mbanin atë, tha Komiteti i Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut në 2018, shkruan CNN, transmeton klankosova.tv

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles