28 C
Struga
Friday, June 21, 2024
spot_img

Fenomeni i ndërtimit për të cilin po flet bota, më i shpejtë, më i lirë dhe më i sigurt. Ndërtesë 10 katëshe për 28 orë?

Ndërtesa është 10 herë më e lehtë dhe shumë më rezistente ndaj fatkeqësive natyrore si tërmetet dhe tajfunet, ndryshe nga ndërtesat e ndërtuara në mënyrë konvencionale. Kompania kineze pretendon se kostot e ndërtimit janë shumë më të ulëta.

Kompania kineze Broad Group ndërtoi një ndërtesë banimi 10-katëshe në vetëm 28 orë dy vjet më parë. I gjithë godina është bërë nga blloqe të mëdha që kanë një strukturë çeliku me instalime tashmë të instaluara për ujë dhe energji elektrike.

Kështu, blloqe të tëra u “vendosën” si kube. Dhe të gjitha punët e brendshme u kryen në të gjitha muret dhe u la vetëm vinçave dhe mjeshtrave të fushës t’i “paketonin” me rregull dhe arritën të përfundonin të gjitha punët në vetëm 28 orë.

Ndërtesa është 10 herë më e lehtë dhe shumë më rezistente ndaj fatkeqësive natyrore si tërmetet dhe tajfunet, ndryshe nga ndërtesat e ndërtuara në mënyrë konvencionale. Kompania kineze pretendon se kostot e ndërtimit janë shumë më të ulëta.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles