14.9 C
Struga
Saturday, May 18, 2024
spot_img

Fauci paralajmëron se shkalla e infeksioneve me COVID-19 në SHBA ka të ngjarë të rritet 

Këshilltari i Shtëpisë së Bardhë, Anthony Fauci, po paralajmëron se shkalla e infeksioneve me COVID-19 ka të ngjarë të rritet në javët e ardhshme në Shtetet e Bashkuara, pas rënies së tyre dramatike, pas përhapjes së shpejtë të variantit Omicron në të gjithë vendin.

“Nuk do të habitesha nëse në javët e ardhshme do të shohim – ndoshta edhe një rritje”, citohet të ketë thënë Fauci, raportoi ABC News.

“Nëse kjo do të çojë apo jo në një rritje tjetër, një rritje të vogël apo ndoshta edhe një rritje të moderuar, është shumë e paqartë sepse ka shumë gjëra të tjera që po ndodhin tani”, shtoi ai.

Rastet kanë rënë shumë në të gjithë vendin gjatë dy muajve të fundit, me numrin mesatar të rasteve të reja totalisht pak më shumë se 30,000.

Parashikimi i Fauci bazohet në Mbretërinë e Bashkuar, ku rastet kanë filluar pak të rriten, megjithëse “përdorimi i shtratit të kujdesit intensiv nuk po rritet, që do të thotë se ata nuk po shohin një goditje të rëndë të sëmundjes”.

Rritja e rasteve vjen pasi varianti BA.2 po sheh një rritje në SHBA, me Faucin që parashikon se varianti do të kalojë Omicron në të ardhmen.

SHBA sapo ka filluar të lehtësojë masat e vendosura për shkak të COVID-19 pas dy vitesh politikash pandemike si maskimi dhe distancimi social.

Të gjitha shtetet amerikane kanë hequr dorë nga mandatet e maskave pasi Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve thanë se shumica e zonave në SHBA nuk kishin nevojë të kërkonin maska në ambiente të mbyllura.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles