26 C
Struga
Wednesday, June 19, 2024
spot_img

Evropa përfshihet nga stuhia, humbin jetën 6 persona

Stuhia e dytë e madhe goditi Evropën veriore të premten, duke shkaktuar gjashtë viktima.

Shërbimi i motit në Mbretërinë e Bashkuar tha se një erë e përkohshme e matur në 122 mph (196 km/h), që mendohet të jetë më e forta ndonjëherë në Angli, u regjistrua ndërsa stuhia Eunice përfshiu jugun e vendit.

Stuhia tani po shtyn drejt kontinentit evropian, duke shkaktuar paralajmërime të forta të erës në Belgjikë, Holandë, Danimarkë dhe Gjermani.

Stuhia shkaktoi kaos me udhëtimet në Britani, duke mbyllur portin e Doverit të Manshit anglez, duke mbyllur urat që lidhin Anglinë me Uellsin dhe duke ndaluar shumicën e trenave brenda dhe jashtë Londrës.

Një grua rreth të 30-tave vdiq në Londër kur një pemë ra mbi një makinë, tha policia dhe zjarrfikësit thanë se tre persona u vranë nga rrëzimi i pemëve në dhe rreth Amsterdamit. Në qarkun Wexford, Irlandë, një punonjës i administratës u vra teksa iu përgjigj skenës së një peme të rënë, tha këshilli lokal.

Në Belgjikë, një i moshuar vdiq kur erërat e forta e shtynë atë në një kanal në Ypres. Policia tha se ai u tërhoq shpejt, por jeta e tij nuk mund të shpëtohej.

Eunice është stuhia e dytë që godet Evropën këtë javë, me stuhinë e parë që vrau të paktën pesë njerëz në Gjermani dhe Poloni.

Peter Inness, një meteorolog në Universitetin e Reading në Angli, ia atribuoi stuhitë një rryme jashtëzakonisht të fortë mbi Oqeanin Atlantik lindor, me erëra afër 200 mph (321 km/h) në lartësi të mëdha.

“Ka pasur shumë raste në të kaluarën e afërt kur dy ose më shumë stuhi të dëmshme kanë kaluar në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar dhe pjesë të tjera të Evropës brenda pak ditësh”, tha Innes.

Stuhia shkaktoi kaos në Britani

Stuhia Eunice goditi Britaninë dhe Irlandën të premten (18 shkurt) me erëra rekorde afër 200 kilometra në orë duke ndërprerë energjinë për dhjetëra mijëra njerëz.

Stuhia ka detyruar aeroplanët të shmangin uljet, ka shkulur drunjtë dhe shkatërruar çatitë në të gjithë vendin.

Stuhia goditi Anglinë perëndimore, duke zbritur në Cornwall, ku dallgët goditën bregun, duke dërguar spërkatjeje mbi çatitë e vilave, treguan fotot e Reuters.

Në Uells, dallgët u përplasën mbi shëtitoren Aberystwyth, disa të larta sa një shtëpi.

Më shumë se 100,000 njerëz u goditën nga ndërprerjet e energjisë elektrike, ndërsa linjat u shkatërruan dhe drunjtë e lashtë u shkulën.

“Stuhia Eunice është me të vërtetë një goditje,” tha meteorologu, Frank Saunders.

“Ne lëshojmë alarm të kuq të motit vetëm kur mendojmë se ka një kërcënim për jetën nga moti”, tha ai.

Zyra e Meterologjisë tha se era e fuqishme (196 km në orë) u regjistrua si një rekord për stuhinë më të fuqishme të regjistruar ndonjëherë në Angli.

Avionët u goditën aq fort nga rrymat e ajrit në disa aeroporte sa pilotët u detyruan të shmangnin uljet. Linjat ajrore anuluan dhjetëra fluturime ndërsa disa fluturime kërkuan ulje më të sigurta në aeroporte të tjera.

Alarme të tila të motit të keq në Britani janë relativisht të rralla. I fundit i lëshuar ishte në nëntor 2021.

Qeveria britanike do të mbajë një takim të reagimit emergjent për të diskutuar përgjigjen ndaj stuhisë.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles