4 C
Struga
Monday, November 28, 2022
spot_img

EMA ka miratuar vaksinën Omicron të Pfizer për fëmijët mbi 5 vjeç

Vaksina e përshtatur me nënvariantet BA.4 dhe BA.5 është miratuar tashmë si një dozë përforcuese për personat mbi 12 vjeç.

Komisioni Evropian ende nuk e ka miratuar rekomandimin, por kjo konsiderohet një formalitet. Ekspertët thanë se presin mbrojtje më të gjerë kundër varianteve të ndryshme të COVID-19.

Prodhuesit vunë në dukje studimet që tregojnë përgjigje të forta imune kundër nënvarianteve BA.4 dhe BA.5 te njerëzit mbi 18 vjeç 30 ditë pas vaksinimit.

Pfizer pretendon se vaksina e përshtatur është po aq e sigurt sa ajo origjinale.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles