2.6 C
Struga
Wednesday, March 29, 2023
spot_img

Eksportet e grurit të Ukrainës, ministri ukrainas: Do të vazhdojnë edhe pas 22 nëntorit, dita ku marrëveshja skadon

Ukraina dhe Turqia kanë folur në favor të zgjatjes së marrëveshjes së Iniciativës së Grurit për transportin e sigurt të drithërave ukrainas nga portet detare të vendit përtej 22 nëntorit, kur marrëveshja fillestare është caktuar të skadojë. Kjo u diskutua sot gjatë një takimi të ministrit të Infrastrukturës së Ukrainës Oleksandr Kubrakov dhe ministrit turk të Mbrojtjes Hulusi Akar në Qendrën e Përbashkët të Koordinimit në Stamboll, raporton Ukrinform duke iu referuar faqes së Ministrisë së Infrastrukturës në Facebook.

“Sot, unë dhe Akar diskutuam për zbatimin e Iniciativës së Grurit. Që nga fillimi i saj dhe që nga sot, janë eksportuar më shumë se 7.7 milion ton produkte bujqësore, gjë që tashmë ka stabilizuar çmimet e ushqimeve dhe po i kundërvihet kërcënimit të uria globale”, u shpreh ministri ukrainas. “Palët në Iniciativë – OKB, Turqia dhe Ukraina – shprehën gatishmërinë e tyre për të vazhduar funksionimin e saj dhe siguruan se do të bëjnë përpjekje maksimale për zbatimin e saj me sukses. Për momentin, nuk ka dyshim se “korridori i grurit” do të vazhdojë të funksionojë edhe pas datës 22 nëntor”, tha ministri ukrainas.

Kubrakov falënderoi përfaqësuesit e Kombeve të Bashkuara për mbështetjen e tyre, veçanërisht koordinatorin e OKB-së Amir Abdulla, si dhe ekipin ukrainas që punon në Qendrën e Përbashkët Koordinuese në Stamboll, ndërsa falënderoi palën turke dhe Hulusi Akarin për bashkëpunimin efektiv. Gjithashtu, gjatë takimit, pala ukrainase theksoi rëndësinë e përshpejtimit të procesit të inspektimit të anijeve nga Qendra e Përbashkët Koordinuese. Kjo do të lejojë një rritje të konsiderueshme të vëllimit të eksporteve të grurit në Afrikë, Azi dhe Evropë, si dhe do të parandalojë radhët e gjata.

Siç raporton Ukrinform, në Stamboll më 22 korrik, me propozimin e Kombeve të Bashkuara, Ukraina, Turqia dhe Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres nënshkruan Iniciativën për transportin e sigurt të drithit dhe produkteve ushqimore nga portet e Odesës, Chornomorsk, dhe Pivdennyi.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles