22 C
Struga
Friday, July 19, 2024
spot_img

Edhe pas 4 muajsh, nuk dihet fati i urës “Bellasica”

Ura “Bellasica” është mbyllur për qarkullim dhe këmbësorë për të katërtin muaj, ndërsa sanimi ende nuk ka filluar dhe nuk dihet se kur apo nëse do të fillojë. Deri më tani në urë ka punuar vetëm kompania EMV, e cila ka filluar me ndërrimin e gypave të dëmtuar të ujësjellësit. Ekspertiza e bërë nga profesor Mihail Garevski nga Instituti privat për objekte rezistente ndaj tërmeteve i është dorëzuar Qyteti i Shkupit dy muaj më parë. Tregon se ura nuk ka dëmtime serioze, kabllot nuk janë të dëmtuara dhe nevojitet një riparim i lehtë, i cili do të zgjaste rreth një muaj. Kryetari i Komisionit Rregullator për Energjetikë, Marko Bislimoski, i bën thirrje kryetares Danela Arsovska që sa më parë ta rregullojë urën “Bellasica”, ku kalon gypi kryesor i ngrohtores për Shkupin. Për këtë sot ka reaguar grupi i këshilltarëve të LSDM-së në Qytetin e Shkupit.

 “Kanë kaluar katër muaj dhe ura “Bellasica” ende nuk është riparuar nga pushteti i paaftë lokal i DPMNE-së në Shkup. Kjo urë, përveç se është jetike për qarkullimin në këtë pjesë të qytetit, është kyçe për furnizimin e Shkupit me ngrohje, nën të kalon rrjeti kryesor i ngrohtores. Institucionet kompetente nuk mund t’i vendosin gypat e rinj vetëm për shkak se pushteti lokal i DPMNE-së dhe Arsovska nuk e ka rregulluar urën. Nëse kjo urë nuk riparohet shpejt, ekziston rreziku që Shkupi të mbetet pa furnizim me ngrohje. Dhe kaosi i trafikut do të vazhdojë.”- deklaroi Lubica Jançeva, grupi i këshilltarëve të LSDM-së në Qytetin e Shkupit.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles