22 C
Struga
Monday, June 17, 2024
spot_img

Dogana e Maqedonisë sekuestron 1.890.000 lekë shqiptare nga disa shtetas të Polonisë

Dogana e Maqedonisë së Veriut ka sekuestruar 1.890.000 lekë të Shqipërisë, respektivisht rreth 18.000 euro nga disa shtetas të Polonisë.

Të njëjtit ishin ndaluar për kontroll në pikën kufitare “Deve Bair”.

“Për shkak të dyshimit, makina me targa polake dhe personi që udhëtonte me pasagjer janë dërguar për kontroll të detajuar, gjatë të cilit nën karriget e pasme pranë hapjes së rezervuarit në një qese najloni të zi dhe tek gjërat personale u gjetën 3.952.000.000 lekë shqiptare, që janë rreth 38 mijë euro”.

“Sipas ligjit për veprimtarinë valutore, jorezidentët mund të nxjerrin jashtë vendit deri në dhjetë mijë euro, ku dy pasagjerëve u janë kthyer lekë shqiptare në shumën totale prej 2.062.000 lekë ose 20.000 euro dhe pjesa tjetër e pa regjistruar, dhe për të cilat nuk posedonin dokument, konfiskohet përkohësisht”, thonë nga Doganat

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles