12 C
Struga
Sunday, May 12, 2024
spot_img

Disa vende evropiane po heqin të gjitha rregullat e Covid, pavarësisht paralajmërimeve se është shumë herët

Suedia, Danimarka dhe Norvegjia kanë hequr të gjitha kufizimet e Covid-it pasi kërkojnë ta riklasifikojnë virusin si një sëmundje që nuk përbën kërcënim për shoqërinë.Në MB, qeveria dëshiron të revokojë ligjin që kërkon që personat që rezultojnë pozitivë të izolohen.

Zyrtari më i lartë i OBSH-së ka paralajmëruar se është shumë herët që qeveritë ose të “dorëzohen ose të shpallin fitoren”. Disa vende evropiane po heqin rregulloret për Covid-in, pavarësisht se OBSH-ja thotë që është herët.

Suedia hoqi shumicën e kufizimeve të saj të mbetura për Covid-19 të mërkurën, pas udhëheqjes së vendeve të tjera nordike, Danimarkës dhe Norvegjisë.

Ndërkohë, kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson njoftoi këtë javë planet për t’i dhënë fund rregullave të izolimit për njerëzit që rezultojnë pozitivë për Covid më herët se sa pritej.

Në Suedi, kërkesat për distancimin shoqëror, përdorimin e pasaportave të vaksinës dhe kufizimet në numrin e njerëzve që mblidheshin në një vend u hoqën këtë javë. Testimi falas në vend përfundoi gjithashtu të mërkurën, dhe qeveria po kërkon të riklasifikojë Covid-in si një sëmundje që nuk është “rrezik për shoqërinë ose kërcënim për shëndetin publik” nga 1 Prilli.

Në një deklaratë për shtyp javën e kaluar, qeveria suedeze tha se besonte se situata ishte “mjaftueshmërisht e qëndrueshme për të filluar heqjen graduale të masave të kontrollit të infeksionit”.

“Vaksinimi është arma e vetme më e rëndësishme në luftën kundër Covid-19”, shtoi ai.

Në Suedi, 73% e popullsisë është plotësisht e vaksinuar, sipas Universitetit Johns Hopkins.

‘Ki pak durim’
Sidoqoftë, Fredrik Elgh, profesor i virologjisë në Universitetin Umea të Suedisë, i tha Reuters se vendi duhej të “kishte pak më shumë durim” dhe të priste të paktën edhe disa javë përpara se të hiqte kufizimet.

“Ne jemi mjaft të pasur për të vazhduar testimin,” argumentoi ai. “Sëmundja është ende një tendosje e madhe për shoqërinë.”

Ai vjen pasi Danimarka u bë vendi i parë në BE që hoqi të gjitha kufizimet e saj Covid më 1 shkurt, pavarësisht rritjes së rasteve. Infeksionet në vend arritën nivele rekord vetëm një ditë më vonë.

Qeveria daneze tha në një deklaratë në janar se kishte vendosur që “Covid-19 nuk duhet të kategorizohet më si një sëmundje kritike shoqërore”.

Më shumë se 80% e popullsisë së Danimarkës është plotësisht e vaksinuar kundër virusit, tregojnë të dhënat e JHU.

“Vaksinat që ofrojnë mbrojtje”
Norvegjia hoqi gjithashtu “një numër të madh masash Covid-19” më 1 shkurt, por mbajti rekomandimin e saj për të mbajtur një distancë 1 metër nga të tjerët dhe një kërkesë për të mbajtur një maskë kur kjo nuk është e mundur.

“Edhe pse shumë njerëz po infektohen me Covid-19, një numër më i vogël njerëzish po pranohen në spital”, tha kryeministri Jonas Gahr Store në një deklaratë në atë kohë. “Vaksinat po ofrojnë mbrojtje të mirë – kjo do të thotë se ne tani mund të heqim një numër të madh masash, edhe pse shkalla e infeksionit po rritet me shpejtësi.”

Norvegjia regjistroi një rekord të lartë prej 26,109 rastesh të reja të martën, sipas të dhënave të JHU.

Në Mbretërinë e Bashkuar këtë javë, Johnson u tha ligjvënësve në Parlament se qeveria e tij planifikoi të heqë kërkesën ligjore që njerëzit me Covid të izolohen në fund të këtij muaji.

Aktualisht, njerëzit që rezultojnë pozitivë për virusin mund t’i japin fund izolimit të tyre pas pesë ditësh me kusht që të rezultojnë negativ në ditët e pesta dhe të gjashtë. Shumë nga pak kufizimet e mbetura në Angli, përfshirë mandatet e maskave, u hoqën në fund të janarit.

Të mërkurën, Mbretëria e Bashkuar regjistroi 68,214 raste të reja me Covid-19.

Por ndërsa Suedia, Norvegjia dhe Danimarka regjistruan përkatësisht 114, 45 dhe 21 vdekje nga virusi të mërkurën, MB regjistroi 276.

“Krijimi i një devijimi”
Rastet në Britani kanë rënë në mënyrë drastike nga kulmi i tyre prej më shumë se 270,000 në një ditë të vetme në fund të vitit të kaluar, me vdekjet gjithashtu duke rënë ndjeshëm nga kulmi i tyre prej 1,299 në janar 2021.

Por ndërsa rastet e Covid janë shkëputur nga vdekjet në MB që kur u lansuan vaksinat, faktorë të tjerë rreziku, si prevalenca e Covid-it të gjatë, mbeten. Një studim i fundit në anglisht zbuloi se një në shtatë fëmijë që u infektuan me virusin u zhvilluan gjatë Covid, emri që u jepet simptomave të vazhdueshme.

Rreth 85% e popullsisë së kualifikuar në Mbretërinë e Bashkuar – ata mbi moshën 12 vjeç – janë vaksinuar plotësisht me dy doza në Britani, tregojnë të dhënat zyrtare, ndërsa dy të tretat kanë marrë një injeksion përforcues.

Sidoqoftë, Devi Sridhar, profesor dhe kryetar i shëndetit publik global në Shkollën Mjekësore të Universitetit të Edinburgut, i tha Sky News të enjten se vendimi i qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar për ligjet e izolimit nuk do të ishte një “surprizë e mirëpritur” për shumicën e njerëzve.

“Izolimi ka të bëjë me ndalimin e dikujt që është infektiv që t’ia kalojë [virusin] dikujt tjetër,” tha ajo. “Unë mendoj se është shumë herët tani … Ne kemi një sistem ku nëse rezulton negativ në ditën e pestë [dhe] ditën e gjashtë, ju mund të dilni nga izolimi. Nuk e di pse do ta ndryshonit këtë kur ne ka ende mbi 200 vdekje në ditë”.

Udhëheqja e Johnson është nën presion pasi një hetim zyrtar zbuloi se ai dhe departamente të ndryshme qeveritare kishin thyer rregullat e Covid në një numër rastesh duke organizuar dhe marrë pjesë në festa gjatë bllokimeve të koronavirusit. Johnson ka hedhur poshtë thirrjet për dorëheqjen e tij, disa prej të cilave kanë ardhur nga ligjvënësit brenda partisë së tij Konservatore.

Sridhar i tha Sky të enjten se ajo mendonte se planet e qeverisë për të revokuar kërkesat e izolimit në MB ishin më shumë të motivuara politikisht sesa të bazuara në prova shkencore.

“Nëse shikoni kohën, është e qartë për të krijuar tituj dhe për të hequr vëmendjen nga problemet që kryeministri

po përballet,” tha ajo. “Tani jemi duke pasur një zhvendosje të dialogut drejt diskutimit të fundit të pandemisë sepse ka nevojë për të krijuar një devijim.”

Christina Pagel, drejtore e Njësisë së Kërkimeve Operacionale Klinike në University College London, ra dakord se planet e qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar për të hequr rregullat e izolimit “nuk ishin të bazuara në shkencë”.

“Heqja e izolimit e bën punën dhe shoqërimin më të rrezikshëm dhe nxitësit po pakësohen, Covid vazhdon të evoluojë dhe është më e vështirë të dihet për nivelet lokale të rasteve”, tha ajo në një postim në Twitter të mërkurën. “Në thelb, [qeveria] planifikon që ne të gjithë të marrim Covid disa herë – si një i ftohtë, por me një sëmundje shumë më të rrezikshme.”

Në një sondazh me 4,451 të rritur britanikë nga YouGov të mërkurën, 75% e pjesëmarrësve thanë se besonin se rregullat e izolimit duhet të mbeten në fuqi për momentin. Pothuajse gjysma thanë se njerëzve duhet t’u kërkohet përgjithmonë ligjërisht të izolohen pas testimit pozitiv për Covid, ndërsa më shumë se një e katërta thanë se ligji i izolimit duhet të qëndrojë në fuqi për muajt e ardhshëm.

Vetëm 17% e atyre që morën pjesë në sondazh thanë se njerëzve në MB nuk duhet t’u kërkohet më ligjërisht të izolohen pasi rezultojnë pozitivë për virusin.

Shumë shpejt për t’u dorëzuar
Më 1 shkurt, Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se shumica e rajoneve të botës po përjetonin një “rritje shumë shqetësuese të vdekjeve” për shkak të Covid, falë variantit shumë të transmetueshëm omikron.

“Më shumë transmetim do të thotë më shumë vdekje,” tha ai në një konferencë për shtyp. “Ne nuk po bëjmë thirrje që asnjë vend të kthehet në një të ashtuquajtur bllokim. Por ne po u bëjmë thirrje të gjitha vendeve që të mbrojnë njerëzit e tyre duke përdorur çdo mjet në paketën e veglave – jo vetëm vaksinat.”

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles