13.5 C
Struga
Thursday, September 29, 2022
spot_img

Dhjetëra milionë njerëz në Kinë janë sërish në karantinë

Dhjetëra miliona njerëz në Kinë janë në karantinë pasi bizneset në qytetet kryesore turistike janë të detyruara të mbyllin dyert e tyre dhe shpërthimet e fundit po ngjallin frikën e një rikthimi në kufizimet gjithëpërfshirëse. Autoritetet shëndetësore kanë raportuar më shumë se 300 infeksione, me pika të nxehta të identifikuara në qytetin historik verior të Xi’an, shtëpia e Ushtrisë Terrakota, si dhe në qytetin më të madh të Kinës, Shangai.

Rastet e reja dhe përgjigjia zyrtare ndaj tyre kanë thelluar frikën se Kina mund të kthehet në kufizimet e rrepta që u panë në fillim të këtij viti, kur toleranca e rreptë zero raste e Pekinit për Covid mbajti dhjetëra miliona njerëz të mbyllur për javë të tëra.

Në Shangai, disa banorë raportuan në mediat sociale se po merrnin edhe një herë dërgesa ushqimore nga qeveria, një ndryshim i karantinës së pranverës disamujore.
“Jam shumë nervoz, epidemia më ka shkatërruar rininë. Do të më çmendë”, shkruan një tjetër qytetar i Weibo-s.

Zyrtarët nisën një raund të ri testimi masiv në më shumë se gjysmën e lagjeve të qytetit pas një rritje të rasteve gjatë fundjavës, duke mbyllur të gjitha baret karaoke të mërkurën pasi disa raste u zbuluan se ishin të lidhura me gjashtë vende të tilla.

Xi’an, qyteti historik me 13 milion njerëz që u karantinua për një muaj në fund të vitit të kaluar, është rikthyer nën “masa të përkohshme kontrolli” pasi u zbuluan 29 raste që nga e shtuna, kryesisht në mesin e punonjësve të riciklimit të mbetjeve.

Vendet e argëtimit publik, përfshirë baret, internet kafetë dhe baret karaoke, do të mbyllen nga mesnata e së mërkurës, thanë zyrtarët e qytetit.

Media shtetërore tregoi pamjet e qytetarëve të Xi’an-it në radhë për teste që nga mesnata e së martës, duke theksuar se qyteti nuk është nën karantinë.

“Të gjitha rastet pozitive i përkasin variantit BA5.2 omicron dhe puna e monitorimit epidemiologjik është ende në ecje të plotë,” tha zyrtari shëndetësor i Xi’an Ma Chaofeng në një konferencë.

Përhapja e re është sërish një sfidë për presidentin Xi Jinping, i cili javën e kaluar riafirmoi vendosmërinë e tij për të eliminuar Covid-in pavarësisht kostos ekonomike në rritje.

Banka Nomura e Japonisë vlerëson se të paktën 114.8 milionë njerëz në të gjithë vendin janë nën karantinë të plotë ose të pjesshme që nga e hëna, një rritje e mprehtë nga 66.7 milionë e javës së kaluar.

Më shumë se 1,000 raste janë raportuar që nga java e kaluar në provincën qendrore Anhui, dhe dhjetëra janë derdhur në provincën fqinje Jiangsu të Shangait, duke kërcënuar rajonin kryesor të prodhimit të delta Yangtze.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles