22 C
Struga
Friday, July 19, 2024
spot_img

Dëftesat elektronike vetëm maqedonisht, MASH përgënjeshtron ASH-në (FOTO)

Ministria e Arsimit dhe shkencës i ka hedhur poshtë akuzat e Aleancës për Shqiptarët, lidhur me dëftesat në ditarin elektronik që sipas kësaj partie plotësohen vetëm në gjuhën maqedonase e jo edhe në shqip.

Nga MASH kanë dërguar fotografi të cilat sipas tyre dëshmojnë se ekziston edhe opsioni në gjuhën shqipe.

“Për herë të parë pas shumë vitesh, ditari elektronik punon pa vonesa. Dje janë regjistruar 731.000 nota në ditar, që është rekord. Po ashtu, dëftesa gjenerohet në mënyrë automatike, në gjuhën e zgjedhur, pra edhe në gjuhën shqipe. Nga shtatori, do të vijojnë risi të tjera ku si rezultat, të dhënat nëpër shkolla do të ruhen vetëm në forme elektronike, do të ketë edhe shumë shërbime tjera shkollore të cilat do të jenë elektronike, transparente dhe të shpejta”, thonë nga Ministria e Arsimit dhe Shkencës.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles