14.9 C
Struga
Saturday, May 18, 2024
spot_img

Danimarka raporton rritje të madhe të numrit të rasteve me variantin Omicron

Danimarka të dielën (5 dhjetor) raportoi një rritje shqetësuese në 183 raste të konfirmuara të variantit të ri Omicron.

Të premten, Danimarka kishte vetëm 18 raste të konfirmuara dhe 42 raste të dyshuara të variantit, sipas të dhënave nga instituti i shëndetit publik SSI, përcjell Telegrafi.

“Tani ka zinxhirë infeksioni ku varianti gjendet tek njerëzit që nuk kanë udhëtuar jashtë vendit ose kanë qenë në kontakt me udhëtarët”, ka thënë shefi i SSI-së, Henrik Ullum.

Danimarka është një nga vendet me më shumë raste në Evropë, në renditjen e varianteve të COVID-19, duke e lejuar atë të zbulojë më shpejt rastet.

Por kjo nuk tregon domosdoshmërisht shkallë më të lartë të infeksionit.

Kështu Danimarka po ofron doza përforcuese për COVID-19 për njerëzit mbi moshën 18 vjeç, tha autoriteti shëndetësor më 26 nëntor, duke deklaruar se imuniteti po binte edhe për njerëzit në grupmoshat më të reja.

Më 12 nëntor, Danimarka rifuti lejen e saj dixhitale pasi e shpalli COVID-19 “një sëmundje kritike shoqërore” edhe një herë në mes të një rritje të rasteve.

Të paktën deri në mes të dhjetorit, një leje e vlefshme është e detyrueshme për të hyrë në klubet e natës ose kafenetë ose për t’u ulur në ambiente të mbyllura në restorante.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles