32 C
Struga
Wednesday, July 17, 2024
spot_img

Danimarka dhe Gjermania po ndërtojnë tunelin më të gjatë në botë, nënujor me makina hekurudhore (FOTO)

Tuneli do të ndërtohet në Detin Baltik në një thellësi deri në 40 metra dhe do të shkurtojë kohën e udhëtimit midis Danimarkës dhe Gjermanisë. Hapja e tunelit është planifikuar për vitin 2029.

Planifikimi i tunelit të quajtur Fehmarnbelt Tunnel (Fehmarnbelt Fixed Link) zgjati më shumë se 10 vjet dhe ndërtimi filloi në vitin 2020, pak muaj pas përfundimit të punimeve në portin e përkohshëm në anën daneze. Ky port do të strehojë një fabrikë që do të prodhojë 89 seksione të mëdha betoni që do të përbëjnë tunelin.

“Linja e parë e prodhimit do të jetë gati në fund të këtij viti ose në fillim të vitit të ardhshëm. Në fillim të vitit 2024 do të jemi gati të hedhim në ujë elementin e parë të tunelit”, tha drejtori i kompanisë daneze Femern A/S, e cila është përgjegjëse për projektin.

Tuneli do të jetë 18 kilometra i gjatë dhe është një nga projektet më të mëdha evropiane të infrastrukturës me një buxhet që i kalon 7 miliardë euro. Për krahasim, tuneli që lidh Anglinë dhe Francën, i njohur si Eurotuneli, Tuneli i Manshit dhe Tuneli i Manshit, është 50 kilometra i gjatë, i përfunduar në vitin 1993 dhe kushton 12 miliardë paund në vlerën e sotme. Edhe pse më i gjatë se tuneli Fehmarnbelt, Eurotuneli u ndërtua përmes shpimit me ndihmën e makinerive në vend të zhytjes së seksioneve të parafabrikuara.

Tuneli i ri është projektuar si një alternativë ndaj linjës së tragetit nga Redby në ishullin Lolland në Danimarkë në Puttgarden në ishullin Fehmarn në Gjermani, i cili transporton miliona pasagjerë çdo vit. Udhëtimi me traget zgjat 45 minuta dhe me tren kjo kohë do të reduktohet në vetëm 7. Me makinë do të jetë rreth 10 minuta.

Kur të përfundojë, ky tunel do të jetë autostrada dhe hekurudha më e gjatë në botë që kombinon. Ai do të përbëhet nga dy drejtime me dy korsi, të cilat do të ndahen nga një vendkalim shërbimi dhe pjesë e tij do të jenë edhe dy shina hekurudhore. Gjithashtu do të ketë një efekt pozitiv në kamionët e mallrave dhe trenat sepse tuneli do të krijojë një rrugë midis Suedisë dhe Evropës Qendrore që do të jetë 160 kilometra më e shkurtër se ajo aktuale.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles