10.9 C
Struga
Tuesday, May 14, 2024
spot_img

COVID-19: Të dhënat e para tregojnë për rrezikun e ri-infektimit nga Omicron

Të dhënat e para të botës reale që tregojnë se varianti i koronavirusit Omicron mund të shmangë një pjesë të imunitetit tonë janë raportuar nga shkencëtarët në Afrikën e Jugut. Ata kanë zbuluar një rritje të numrit të njerëzve që infektohen me COVID-19 disa herë.

Është një analizë e shpejtë dhe jo përfundimtare, por përshtatet me shqetësimin për mutacionet që varianti posedon. Gjithashtu nuk është e qartë se çfarë do të thotë kjo për mbrojtjen e dhënë nga vaksinat.

Shkencëtarët kanë analizuar rreth 36 mijë ri-infektime të dyshuara në Afrikën e Jugut për të kërkuar ndonjë ndryshim në shkallën e ri-infektimit gjatë gjithë pandemisë dhe po zbulojnë një rritje të tyre. Mirëpo nuk e kanë testuar çdo pacient për të provuar se është Omicron, por thonë se koha sugjeron se varianti është forca lëvizëse.

Studimi, i cili nuk është shqyrtuar zyrtarisht nga shkencëtarë të tjerë, vlerëson se Omicron mund të ketë dy herë më shumë gjasa të shkaktojë ri-infektim sesa variantet e mëparshme.

Përveç kësaj, kjo ishte një analizë e shpejtë dhe më shumë të dhëna do të vijnë me kalimin e kohës. Studimet laboratorike që tregojnë se sa antitrupat mund të sulmojnë virusin pritet të japin rezultate javën e ardhshme, shkruan BBC, transmeton Klankosov.tv.

Profesori Juliet Pulliam, nga Universiteti Stellenbosch dhe një nga studiuesit, theksoi se ata “nuk mund të bëjnë asnjë vlerësim nëse Omicron gjithashtu i shmanget imunitetit të rrjedhur nga vaksina”, sepse nuk i kishin ato të dhëna.

“Implikimet e këtij punimi janë se Omicron do të jetë në gjendje të kapërcejë imunitetin natyror dhe ndoshta të shkaktuar nga vaksina në një shkallë të konsiderueshme. Por, shkalla është ende e paqartë – megjithëse është e dyshimtë se kjo do të përfaqësojë një arratisje të plotë.” tha prof Paul Hunter, nga Universiteti i Anglisë Lindore.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles