18 C
Struga
Friday, April 12, 2024
spot_img

COVID-19: Shumica e gjermanëve nuk presin që të kthehen në jetën normale në vitin 2022

Optimizmi është i dobët në terren në Gjermani në fund të vitit, me vetëm 15 për qind të njerëzve të sigurt se pandemia do të përfundojë kryesisht ose plotësisht në vitin 2022, sipas rezultateve të një sondazhi të YouGov.

Sipas dpa, përcjell Telegrafi, rreth 79 për qind e pjesëmarrësve në sondazhin, i cili u zhvillua nga 21 deri më 23 dhjetor, besojnë se coronavirusi do të vazhdojë të ndikojë në jetën e përgjithshme të paktën pjesërisht në vitin e ardhshëm.

Ndërkohë që tridhjetë e katër për qind presin që ndikimi të jetë i konsiderueshëm.

Me këtë, perspektiva në mesin e publikut të gjerë ishte edhe më e zymtë se një vit më parë, kur YouGov zbuloi se 26 për qind e gjermanëve panë një lloj fundi në horizont.

Në atë kohë, Gjermania ishte në izolim, por fillimi i fushatës së vaksinimit shihej si bazë për shpresë.

Ndërsa injektimet e para u administruan në vend në dhjetor 2020, dhe më pas ministri i shëndetësisë Jens Spahn tha: “Vjeshta dhe dimri… i vitit të ardhshëm nuk do të mbizotërohen më nga kjo pandemi”.

Megjithatë, sot Gjermania po numëron numra ditorë të rasteve që janë shumë më të larta dhe kufizimet mbeten në fuqi si për personat e vaksinuar ashtu edhe për ata të pavaksinuar.

Shtrirja aktuale e krizës së vazhdueshme në Gjermani është e vështirë të matet për shkak të një vonese në testimin dhe raportimin e rasteve gjatë periudhës së Krishtlindjeve dhe Vitit të Ri, siç kanë theksuar zyrtarët shëndetësorë ditët e fundit.

Vetëm të enjten, Instituti Robert Koch (RKI) raportoi 42,770 raste shtesë të konfirmuara dhe 383 vdekje. Javën e kaluar, këto shifra ishin 44,927 dhe 425.

RKI njoftoi gjithashtu një normë pak më të lartë të incidencës shtatë-ditore prej 207.4 rastesh të reja për 100,000 njerëz.

Mesatarja shtatëditore e pacientëve që aktualisht kërkojnë trajtim spitalor për Covid-19 ra pak të enjten në 3.15 për 100,000, sipas RKI – për dallim me një normë shtrimi në spital prej 3.18 të mërkurën.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles