24 C
Struga
Thursday, July 11, 2024
spot_img

Cilat janë efektet anësore të vaksinës së re për variantin omicron?

Të dhënat janë ende duke u mbledhur, por ekspertët thonë se shumë njerëz presin reagime përafërsisht të ngjashme ndaj vaksinës së re bivalente siç bënë me gjeneratën e parë të vaksinave COVID-19.

“Nuk ka asgjë të ndryshme nga efektet anësore që njerëzit kanë përjetuar me dozat e mëparshme përforcuese,” tha për Bloomberg virologu i Shkollës së Shëndetit Publik Johns Hopkins, Andrew Pecosd.

Dozat e reja përforcuese të bëra nga Pfizer dhe Moderna janë vaksina bivalente mRNA, që do të thotë se ato përmbajnë dy përbërës të ndryshëm të virusit SARS që shkakton Covid. Një komponent ndihmon trupin të njohë virusin origjinal, ndërsa komponenti tjetër mutacionin që gjendet në variantin omikron.

Megjithatë, doza e vaksinës është përgjithësisht e njëjtë me përforcuesit e mëparshëm, shpjegoi Pekoz.

Dozat përforcuese nuk janë një vaksinë “e gjallë” dhe nuk përmbajnë asnjë pjesë të virusit infektiv, përkundrazi ato përmbajnë një komponent specifik që ndihmon sistemin imunitar të njohë virusin dhe të luftojë SARS-CoV-2. Efektet anësore të menjëhershme që njerëzit kanë pas vaksinimit përfshijnë ethe, të dridhura, dhimbje koke dhe dhimbje trupi dhe ato janë përgjigja imune e trupit.

Meqenëse vaksinat e reja përforcuese përmbajnë pjesë të varianteve të fundit virale që qarkullojnë, ato ofrojnë mbrojtjen më të mirë kundër formave të rënda të sëmundjes dhe sigurisht kundër një përfundimi fatal.

Efektet anësore të dozës përforcuese kundër Covid

Pekoz thotë se nuk është e lehtë të parashikohet, por njerëzit mund të presin se si do të reagojnë ndaj dozës përforcuese në krahasim me mënyrën se si reaguan ndaj dozave të mëparshme të vaksinave kundër Covid.

Efektet anësore më të zakonshme tek të rriturit:

  • Dhimbje koke
  • Lodhja
  • Temperatura
  • Dhimbje në vendin ku është administruar vaksina

Njerëzit kanë raportuar gjithashtu:

  • Dhimbje muskulore
  • ethe
  • Nauze.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles