20 C
Struga
Saturday, May 18, 2024
spot_img

Çfarë ka ndodhur në 24 orët e fundit në Ukrainë?

Sot shënohet dita e 15-të e agresionit rus të Ukrainës.

Dje, korridoret humanitare ishin vendosur nëpër qytetet kryesore, duke lejuar 35,000 civilë të largoheshin nga zonat e bombardimeve ruse – më pak se 100,000 që supozohej se do të largoheshin.

Kjo vjen pasi ministrat e jashtëm të Rusisë dhe Ukrainës takohen për negociatat e paqes më vonë sot, në bisedimet e nivelit më të lartë deri më tani.

Nëse sapo na jeni bashkuar këtë mëngjes, këtu janë më të fundit:

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy i tha Sky News se vendi i tij nuk mund ta ndalojë luftën me Rusinë i vetëm, duke thënë: “Mbyllni qiellin dhe ndaloni bombardimet”;

Zyrtarët thonë se civilët ishin në gjendje të largoheshin nga Sumy, Enerhodar dhe pjesë të rajonit të Kievit – por evakuimet nga Kharkiv dhe Mariupol ishin të pamundura gjatë armëpushimeve të djeshme;

Presidenti Zelenskyy thotë se rreth 35,000 civilë u arratisën nga qytetet e shkatërruara nga lufta të mërkurën. Supozohej që të largoheshin 100,000;

Në qytetin port jugor të Mariupolit, një spital për fëmijë dhe një maternitet u shkatërruan nga një sulm ajror rus. Të paktën 17 gra u plagosën në sulmin e dënuar gjerësisht;

Numri i të vdekurve në qytetin e rrethuar llogaritet në 1200, ndërsa situata atje është cilësuar si “apokaliptike”

Rusia konfirmoi se ka përdorur armë termobarike vdekjeprurëse në Ukrainë, sipas inteligjencës britanike.

Shtetet e Bashkuara i kanë quajtur pretendimet se po strehojnë armë kimike në Ukrainë “të pahijshme” dhe se “dezinformimi” mund të jetë pjesë e një operacioni të rremë;

OKB thotë se pothuajse 2.2 milionë refugjatë janë larguar nga Ukraina që nga fillimi i agresionit rus më 24 shkurt;

Më pak se 1000 viza familjare janë dhënë në Mbretërinë e Bashkuar deri më tani.

Harta më poshtë detajon zonat e Ukrainës nën kontrollin rus.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles