15.9 C
Struga
Monday, April 15, 2024
spot_img

Bytyqi: Rritja e pensioneve është e mundshme, ka rritje të dukshme të të ardhurave

Zv.kryeministri për Çështje Evropiane, Fatmir Bytyqi, tha se rritja e pensioneve nuk do të bëhet me intervenim nga buxheti. Bytyqi theksoi se të gjitha raportet nga Fondi për Sigurim Pensional tregojnë se rritja është e mundshme.

“Nëse shikohen mirë raportet e financave të Fondit për Sigurim Pensional do të shihet se në thelb vitin e kaluar, edhe pse vit i pandemisë, i krizës ekonomike, ka rritje të dukshme të të ardhurave për shkak të lëvizjes së ekonomisë dhe lëvizjes së pagave”, tha mes tjerash Bytyqi.

Bytyqi njoftoi se do të ketë takime mes Qeverisë dhe palëve të përfshira.

“Atë që do ta bëjmë te pensionet, është e njëjta që e kemi bërë tek paga minimale, këto ditë koordinohemi për të nisur dialog me të gjitha palët e përfshira në pensionet dhe në kategorinë e pensioneve”, theksoi Bytyqi.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles