18.5 C
Struga
Thursday, June 13, 2024
spot_img

Bytyqi: Paga minimale do të rritet çdo vit

Ky është viti i parë kur masa e pagës minimale nuk negociohet, nuk ka negociata dhe shantazhe, por është përcaktuar sipas ligjit dhe metodologjisë së kaluar vitin e kaluar dhe tani e tutje sipas ligjit paga minimale do të rritet çdo vit dhe kjo është fitorja më e madhe për punëtorin në vend, tha zv. kryeministri, Fatmir Bytyqi për “TV Star”.

Bytyqi ka theksuar se Qeveria e udhëhequr nga LSDM-ja në vitet e kaluara ka arritur të dyfishojë standardin jetësor të qytetarëve.

“Në vitin 2012 nevojiteshin 3.9 paga minimale për një shportë konsumatore, në vitin 2013 nevojiteshin katër paga, në vitin 2019 po arrijmë në një situatë që kjo të ulet në 2.2 paga minimale, kështu që tani në vitin 2023 do të kemi një situatë faktike ku është 2.1. Duhen paga minimale dhe besoj se vitin e ardhshëm me këtë rritje të pagës minimale do ta mbajmë në dy ose do ta ulim nën dy pagat minimale që duhen për një shportë konsumatore”, tha Bytyqi. Sa i përket masave për zbutjen e rritjes së çmimeve, nënkryetari Bytyqi tha se ngrirja e çmimeve të produkteve bazë është në interes të qytetarëve, por nuk i dëmton kompanitë, duke shtuar se Qeveria e udhëhequr nga LSDM-ja ka arritur t’i përballojë me sukses pasojat të krizës energjetike dhe ekonomike, megjithëse në fillim kishte një skepticizëm të madh.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles