16 C
Struga
Wednesday, May 15, 2024
spot_img

Boris Johnson bën një udhëtim të papritur në Kiev për bisedime me Presidentin Zelensky

Boris Johnson është takuar personalisht me Volodymyr Zelensky pas një vizite të paparalajmëruar në kryeqytetin e Ukrainës, Kiev. Një imazh i shpërndarë nga ambasada ukrainase në MB tregon se dy liderët janë ulur së bashku në një tryezë. Takimi i papritur u njoftua nga zyrtarët ukrainas të shtunën pasdite dhe që atëherë është konfirmuar nga Downing Street. Një zëdhënës numër 10 tha se kryeministri po përdorte vizitën për të përcaktuar një paketë të re ndihme financiare dhe ushtarake.

“Kryeministri ka udhëtuar në Ukrainë për të takuar personalisht Presidentin Zelensky, në shenjë solidariteti me popullin ukrainas”, tha zëdhënësi.

“Ata do të diskutojnë mbështetjen afatgjatë të Mbretërisë së Bashkuar për Ukrainën dhe kryeministri do të përcaktojë një paketë të re ndihme financiare dhe ushtarake. Politikanët ukrainas e mirëpritën takimin. Ish-ministri Volodymyr Omelyan shkroi në Twitter “Boris Johnson në Kiev”, krahas një emoji zemre.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles