6.3 C
Struga
Saturday, April 20, 2024
spot_img

Bombat ruse shkatërrojnë aeroportin Dnipro në Ukrainë

Bombat ruse kanë vazhduar të godasin rajonet Luhansk dhe Dnipro të Ukrainës, duke shkatërruar plotësisht një aeroport.

Valentyn Reznichenko, guvernator i rajonit qendror të Dnipropetrovsk, thotë se punonjësit e urgjencës janë ende duke kërkuar një strukturë infrastrukturore që u godit në qytetin e Zvonetsky.

“Raketat me precizion të lartë gjatë natës shkatërruan bazën dhe selinë e batalionit nacionalist Dnepr në Zvonetsky, i cili gjithashtu së fundmi mori përforcime nga mercenarët e huaj”, tha Ministria e Mbrojtjes e Rusisë.

Reznichenko konfirmoi se kishte pasur gjithashtu një grevë në aeroportin në Dnipro, shkruan Sky News.

“Vetë aeroporti u shkatërrua, si dhe infrastruktura aty pranë,raketat fluturonin”, u shpreh ai.

Ndërkohë, Serhiy Gaidai, guvernator i rajonit lindor të Luhanskut, tha se një shkollë dhe një ndërtesë e lartë apartamentesh ishin goditur në qytetin e Sievierodonetsk.

“Për fat të mirë, nuk ka viktima,” tha Gaidai.

Në Kharkiv, në veri-lindje të Ukrainës, dy persona vdiqën dhe disa të tjerë u plagosën sot nga sulmet ruse.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles