17.2 C
Struga
Saturday, June 15, 2024
spot_img

Bill Gates për Omicron: Jemi në pjesën më të keqe të pandemisë

Në një seri postimesh në Twitter, Bill Gates thotë se ka në plan të anulojë shumicën e planeve të tij të pushimeve dhe paralajmëroi se Shtetet e Bashkuara “mund të hyjnë në pjesën më të keqe të pandemisë”.

Duke pohuar se varianti Omicron po përhapet më shpejt se çdo virus në histori, miliarderi dhe bashkëthemeluesi i Microsoft tha se e panjohura e madhe mbetet se çfarë simptomash mund të shkaktojë varianti Omicron.

“Duhet ta marrim seriozisht derisa të dimë më shumë për të. Edhe nëse është më i lehtë se Delta, do të shkaktojë numrin më të madh të infektimeve që kemi parë deri më tani,” tha Gates.

Gates gjithashtu pret që vala të zgjasë tre muaj në Shtetet e Bashkuara.

Nëpërmjet fondacionit Bill & Melinda Gates, Bill Gates është përpjekur të mbyllë hendekun e vaksinave, duke vënë në dukje se shumë më pak njerëz në vendet me të ardhura të ulëta e kanë marrë një vaksinë Covid-19.

Ai tha në një artikull për CNN në tetor se hendeku do të bëhet më i vështirë për t’u mbyllur, sepse qeveritë më të pasura të botës po blejnë doza shtesë të vaksinës.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles