4 C
Struga
Saturday, February 4, 2023
spot_img

BE miraton paketën e radhës të sanksioneve për Rusinë

BE do të përpiqet të fundosë Rusinë me një dallgë të re sanksionesh e cila përshin 200 zyrtarë të lartë rusë dhe tre banka ruse. Paketë synon të shkurtojë aksesin e Rusisë në të gjitha llojet e dronëve dhe mjeteve ajrore pa pilot.

Bashkimi Evropian propozoi të shtojë 200 individë e subjekte të tjera në listën e sanksioneve dhe të vendosë sanksione kundër tre bankave të tjera ruse në përpjekje për të rritur presionin kundër Moskës.

Shefja e Komisionit Evropian renditi shtresat që prekin sanksionet.

“Sanksionet përfshijnë forcat e armatosura ruse, si dhe oficerë individualë dhe kompani industriale të mbrojtjes, anëtarë të Dumës Shtetërore dhe Këshillit të Federatës, ministra, guvernatorë dhe partitë politike,” tha ajo.

Von der Leyen vuri në dukje se ata gjithashtu propozojnë vendosjen e sanksioneve kundër tre bankave të tjera ruse, duke përfshirë një ndalim të plotë transaksioni në Bankën Ruse të Zhvillimit Rajonal.

“Dhe së treti, ne duam gjithashtu të vendosim kontrolle dhe kufizime të reja të eksportit. Kjo përfshin kimikate kryesore, agjentë nervorë, elektronikë dhe komponentë IT që mund të përdoren nga makina ruse e luftës,” tha ajo.

Ajo njoftoi gjithashtu se kjo paketë synon të shkurtojë aksesin e Rusisë në të gjitha llojet e dronëve dhe mjeteve ajrore pa pilot, pasi ato propozojnë të ndalojnë eksportet e drejtpërdrejta të motorëve të dronëve në Rusi dhe eksportet në çdo vend të tretë si Irani, që mund të furnizojë dronët në Rusi.

Paketa përfshin gjithashtu shënjestrimin e makinerisë së propagandës ruse duke hequr katër kanale shtesë nga ajri dhe masa të mëtejshme ekonomike kundër sektorit të energjisë dhe minierave të Rusisë, duke përfshirë ndalimin e investimeve të reja minerare./oranews

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles