18 C
Struga
Friday, April 12, 2024
spot_img

BE do të nisë një mision trajnimi për trupat e Ukrainës – dhe të sigurojë 500 milionë euro më shumë për armë

BE-ja do të shtojë mbështetjen e saj ushtarake për Ukrainën të hënën duke nisur një mision për të trajnuar 15,000 ushtarë ukrainas dhe duke siguruar 500 milionë euro më shumë për armë.

Ministrat e jashtëm nga 27 vendet anëtare të bllokut pritet të nënshkruajnë vendimet në një takim në Luksemburg dhe diplomatët thonë se misioni duhet të bëhet operacional muajin e ardhshëm.

“Është një fillim i madh për BE-në”, ka thënë një diplomat evropian, shkruan France24, përcjell Telegrafi.

“Ne kurrë nuk kemi bërë një mision stërvitor me përmasa të tilla”.

Pas gati tetë muajsh lufte, forcat e Ukrainës po bëjnë përparim në fushën e betejës dhe mbështetësit perëndimorë të Kievit janë të prirur të sigurohen që trupat e tij të kenë kapacitetin për të vazhduar luftimin.

Kështu, disa vende të BE-së, duke përfshirë Gjermaninë dhe Francën, tashmë po trajnojnë ukrainasit për të përdorur sistemet moderne të artilerisë, raketat dhe sistemet e mbrojtjes ajrore që ata po i dërgojnë Kievit.

Por BE-ja ka mbetur prapa në ofrimin e trajnimeve në shkallë të gjerë për të ndihmuar ushtrinë e vendit të përballet me forcat pushtuese të Rusisë.

Shtetet e Bashkuara, Kanadaja dhe Britania tashmë kanë trajnuar mijëra trupa.

Detajet përfundimtare të stërvitjes evropiane janë ende duke u përgatitur.

Por një zyrtar tha se plani është fillimisht për të ofruar trajnim bazë për 12,000 ushtarë dhe udhëzime të specializuara për 2,800 të tjerë.

Polonia fqinje e Ukrainës do të shërbejë si qendra kryesore për misionin.

Gjermania është vendosur gjithashtu të jetë një vend kyç për trajnim.

Diplomati ka thënë se ishte parashikuar një buxhet prej rreth 60 milionë euro në vit.

Për shumën e saktë do të dihet të hënën, së bashku me një këst të ri prej 500 milionë euro (486 milionë dollarë) në financimin qendror të BE-së për të ndihmuar në mbulimin e kostove të armëve të dërguara në Ukrainë.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles