25 C
Struga
Sunday, June 9, 2024
spot_img

Banka Qendrore ruse bën rritje drastike të normës së rublës

Banka Qendrore ruse reagoi ndaj zhvlerësimit të rublës në një takim emergjent. Ajo rriti në mënyrë drastike normën bazë, e cila tani është dymbëdhjetë për qind. Deri tani, kjo masë nuk ka pasur efekt të madh.

Për të ndalur rënien e rublës, Banka Qendrore ruse ngriti normën bazë nga 8.5 në 12 për qind. Kjo u bë e ditur nga kujdestarët e monedhës pas një takimi krize. Rënia e monedhës kombëtare, e cila në fillim të javës kishte arritur në nivelin më të ulët prej afro 17 muajsh kundrejt dollarit dhe e cila gjithashtu kishte humbur shumë terren ndaj euros, është zanafilla e këtij vendimi.

Mbledhja e radhës e rregullt e politikës monetare nuk është planifikuar deri më 15 shtator. Rënia e rublës me sa duket e detyroi Bankën Qendrore të vepronte. Ajo kishte sinjalizuar tashmë një rritje të normës së interesit për shtatorin. Inflacioni po rritet në Rusi.

Rubla po humbet vlerë në mënyrë dramatike

Presioni inflacionist po rritet, sipas agjencisë së lajmeve Reuters, e cila citon një deklaratë të Bankës Qendrore ruse. “Ky vendim synon të kufizojë rreziqet për stabilitetin e çmimeve”. Kërkesa e brendshme është më e lartë se performanca ekonomike e vendit dhe rritja e kërkesës për importe ndikon në kursin e rublës. “Si rezultat, ka marrë hov përcjellja e zhvlerësimit të rublës te çmimet dhe pritjet për inflacionin po rriten,” tha Banka Qendrore.

Kremlini dhe Banka Qendrore në mosmarrëveshje?

Kohët e fundit kishin lindur mosmarrëveshje midis Kremlinit dhe Bankës Qendrore. Maxim Oreschkin, këshilltari ekonomik i Presidentit Vladimir Putin, e kishte kritikuar politikën e lirshme monetare si shkakun kryesor të dobësimit të rublës dhe përshpejtimit të inflacionit.

Nga ana tjetër, Banka Qendrore vlerësoi se rritja e normave të interesit nuk kishte ndikim të drejtpërdrejtë në kursin e këmbimit. Presidentja e Bankës Qendrore, Elvira Nabiullina fajësoi dobësinë e rublës kryesisht për përkeqësimin e kushteve të tregtisë së jashtme.

Reagimi i moderuar i rublës

Kujdestarët e monedhës janë përpjekur të zbusin efektet ekonomike të luftës së Rusisë ndaj Ukrainës dhe sanksioneve perëndimore ndaj Rusisë duke reaguar në mënyrë fleksibël ndaj normave të interesit. Vetëm disa ditë pasi trupat ruse pushtuan Ukrainën në fund të shkurtit 2022, ata e vendosën kursin e rublës nga 9.5 përqind në 20 përqind, pasi kursi i rublës ra. Më pas, norma e interesit u ul në 7.5 për qind, më pas u rrit për herë të parë në 8.5 për qind më 22 korrik.

Edhe përpara rritjes së pritshme të normave të interesit, rubla tashmë ishte rikuperuar disi nga nivelet më të ulëta të djeshme ndaj euros dhe dollarit. Megjithatë, rubla nuk mund ta ruajë nivelin e saj më të lartë. Deri në dimrin e vitit 2022, rubla pati rënë në 130 me 1 kundrejt dollarit./DW/

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles