13.5 C
Struga
Thursday, September 29, 2022
spot_img

Artemis1/ NASA do të bëjë sot përpjekjen e dytë për të lëshuar raketën rreth Hënës

NASA do të bëjë një përpjekje të dytë për të lëshuar raketën e saj pioniere Artemis 1 gjatë të shtunës pasdite pasi agjencia hapësinore amerikane deklaroi se kishte identifikuar dhe rregulluar një problem motori që shkaktoi shtyrjen e përpjekjes fillestare të lëshimit pesë ditë më parë.

Menaxherët e misionit në Qendrën Hapësinore Kennedy në Florida anuluan ngritjen e së hënës me 40 minuta të mbetura në orën e numërimit mbrapsht kur një sensor tregoi se një nga katër motorët RS-25 në skenën kryesore të raketës mega Space Launch System (SLS) nuk po ftohej siç duhet. .

Një rishikim zbuloi se problemi ishte një sensor i gabuar, jo një dështim i sistemit të ftohjes ose vetë motorit dhe ekipi i lëshimit ka thënë se do të injorohet nëse ai keqfunksionon përsëri gjatë furnizimit me karburant për përpjekjen e planifikuar të së shtunës në orën 14:17 EDT (7:17 pasdite BST) .

“Ne e kemi bindur veten pa asnjë dyshim se kemi hidrogjen të lëngshëm me cilësi të mirë që kalon nëpër motorë,” tha John Honeycutt, menaxher i programit Artemis , në një konferencë shtypi para nisjes.

Motorët duhet të përputhen me temperaturën -250C (-420F) të karburantit të lëngshëm të hidrogjenit në ngritje, përndryshe ata mund të dëmtohen dhe mbyllen gjatë ngjitjes tetëminutëshe në orbitën e ulët të Tokës, tha ai./abcnews/

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles