16 C
Struga
Wednesday, February 28, 2024
spot_img

Arma e një pasagjeri shkrepi aksidentalisht në aeroportin e Atlantës – panik dhe ndalim fluturimesh, tre të lënduar nga kaosi i krijuar

Shkrepja aksidentale e armës së një pasagjeri në një zonë sigurie të Aeroportit Ndërkombëtar Hartsfield-Jackson Atlanta shkaktoi panik pasditen e së shtunës, duke shkaktuar një ndalim të shkurtër të fluturimeve në nisje gjatë fundjavës së ngarkuar të udhëtimit.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, ngjarja ka ndodhur rreth orës 13:30 kur një “artikull i ndaluar” u zbulua në pronën e një pasagjeri ndërsa kalonte kontrollin me rreze X në pikën e kontrollit të sigurisë, tha në një konferencë shtypi Robert Spinden, drejtori federal i sigurisë i Administratës së Sigurisë së Transportit për Georgia.

Prona ishte vënë për një “kontroll dytësor”, tha ai.

“Gjatë atij kontrolli dytësor, pasagjeri u ‘hodh’ në drejtim të pronës së tij, duke rrëmbyer një armë zjarri që ndodhej brenda, e cila përfundimisht shkrepi”, tha Spinden.

Më pas pasagjeri u largua nga pika e kontrollit të sigurisë përmes një korsi daljeje ngjitur me armën e tij të zjarrit.

“Ne jemi me fat që kur arma e zjarrit shkrepi, askush nuk u plagos rëndë”, tha Spinden.

Tre persona pësuan lëndime jo të rrezikshme për jetën, tha TSA në një deklaratë. Policia e Atlantës kishte thënë më parë se nuk kishte të lënduar.

Sipas një burimi të njohur me situatën, të plagosurit nuk u qëlluan nga arma, por u lënduan gjatë evakuimit.

Zëdhënësi i aeroportit, Andrew Gobeil e karakterizoi shkrepjen si aksidentale dhe tha se zhurma e madhe krijoi një “ndjenjë kaosi”.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles