26 C
Struga
Sunday, June 23, 2024
spot_img

8 019 raste aktive me Koronavirus në vend

Sipas të dhënave të Institutit për Shëndet Publik, momentalish numri i rasteve aktive është 8.019, prej të cilëve më së shumti janë në Shkup.

Gjatë ditës së djeshme u regjistruan 342 raste të reja nga 2.349 testime dhe po ashtu ka pasur edhe 348 pacientë të shëruar dhe shtatë persona të vdekur.

Nga Ministria e Shëndetësisë bëjnë thirrje për vaksinim për shkak se vetëm kështu mund të arrihet imuniteti kolektiv dhe të parandalohet mutacioni i SarsCov2.

“Në periudhën nga 6 gushti deri dje në Maqedoni janë infektuar 60.772 persona, prej të cilëve 31% kanë qenë të vaksinuar, përkatësisht 19.025. Sipas statistiakve për muajt e kaluar, 41.747 qytetarë, ose 69% e rasteve nuk kanë qenë të vaksinuar”, thuhet në njoftimin e Ministrisë së Shëndetësisë.

Për persona të vaksinuar konsiderohen personat që janë vaksinuar me dy doza të vaksinës dhe që kanë kaluar minimum 14 ditë nga doza e dytë e vaksinës.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles