32 C
Struga
Wednesday, July 17, 2024
spot_img

8 починати и 82 нови случаи на Ковид-19

Во последните 24 часа направени се 1.211 тестирања, а регистрирани се 82 нови случаи на КОВИД-19:
• Скопје – 61
• Кавадарци – 9
• Гевгелија – 4
• Битола и Велес – по 2
• Прилеп, Охрид, Неготино и Валандово – 1

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 8 починати лица: 3 починати лица од Скопје (56г, 80г и 86г) и по едно починато лице од Прилеп (72г), Битола (55г), Валандово (71г), Македонски Брод (66г) и Кичево (61г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Регистрирани сe 265 оздравени пациенти од:
• Скопје – 128
• Битола – 34
• Крива Паланка – 14
• Прилеп – 12
• Валандово и Крушево – по 9
• Ресен – 7
• Кавадарци и Делчево – по 6
• Велес, Куманово, Тетово и Штип – по 5
• Неготино, Кочани и Радовиш – по 3
• Гевгелија, Струмица, Пробиштип, Демир Хисар и Македонски Брод – по 2
• Кратово – 1

Досега во земјата се направени вкупно 1.503.941 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 219.490, бројот на оздравени пациенти е 206.211, на починати е 7.740, а бројот на активни случаи изнесува 5.539

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles