27 C
Struga
Monday, June 10, 2024
spot_img

8 починати и 335 нови случаи на Ковид-19

Во последните 24 часа направени се 3.543 тестирања, а регистрирани се 335 нови случаи на КОВИД-19 во:

· Скопје – 179
· Прилеп – 31
· Битола – 16
· Кавадарци – 15
· Ресен – 12
· Велес и Охрид – по 10
· Куманово и Гевгелија – по 8
· Валандово – 7
· Тетово, Кичево и Радовиш – по 5
· Штип – 4
· Неготино – 3
· Гостивар, Кочани, Делчево, Демир Хисар и Крушево – по 2
· Струмица, Струга, Свети Николе, Крива Паланка, Кратово, Богданци и Македонски Брод – по 1

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 8 починати лица: 3 починати лица од Скопје (68г, 72г и 74г) и по едно починато лице од Битола (55г), Крушево (68г), Куманово (61г), Прилеп (75г) и Охрид (78г). Од пријавените сите лица се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се дополнително 5 лица, починати во период од 26.11-16.12.2021 година. Починатите лица се од Кочани (1), Куманово (1), Скопје (1), Берово (1) и Пехчево (1). Починатите лица се на возраст од 66г до 87г. Сите пријавени лица се починати во домашни услови.

Регистрирани сe 515 оздравени пациенти од:

· Скопје – 253
· Битола – 33
· Охрид – 26
· Прилеп – 25
· Делчево – 20
· Куманово – 19
· Берово – 17
· Велес и Струмица – по 14
· Кавадарци – 13
· Штип – 11
· Радовиш – 8
· Кочани – 7
· Тетово, Кичево, Гевгелија и Ресен – по 6
· Богданци – 5
· Македонска Каменица – 4
· Кратово, Крушево и Пехчево – по 3
· Струга, Неготино, Крива Паланка, Демир Хисар и Македонски Брод – по 2
· Виница, Пробиштип и Дојран – по 1

Досега во земјата се направени вкупно 1.555.273 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 221.744, бројот на оздравени пациенти е 208.724, на починати е 7.838, а бројот на активни случаи изнесува 5.182.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles