26 C
Struga
Wednesday, June 19, 2024
spot_img

766 нови случаи на КОВИД-19

Во последните 24 часа направени се 3.748 тестови, а регистрирани се 766 нови случаи на КОВИД-19:
• Скопје – 521
• Битола – 33
• Куманово – 32
• Струмица – 23
• Кавадарци – 20
• Прилеп – 19
• Штип – 17
• Охрид – 16
• Струга и Гевгелија – по 9
• Кичево и Ресен – по 8
• Велес – 7
• Гостивар – 6
• Тетово – 5
• Свети Николе, Пробиштип, Валандово и Кратово – по 4
• Неготино и Крива Паланка – по 3
• Радовиш, Богданци и Демир Хисар – по 2
• Делчево, Дебар, Македонски Брод, Демир Капија и Македонска Каменица – по 1

Од вкупниот број на позитивни (766), регистрирани се 86 реинфекции.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 12 починати лица: 4 починати лица од Скопје (63г, 65г, 80г и 81г), 2 починати лица од Битола (80г и 82г) и по едно починато лице од Охрид (58г), Гевгелија (72г), Кавадарци (67г), Крива Паланка (74г), Кочани (48г) и Демир Хисар (82г). Пријавените лица се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени
се 3 лица, по едно починато лице од Скопје, Гостивар и Дебар, починати во период од 03.01 – 11.01.2022г. Починатите се на возраст од 62 години до 75 години. Сите пријавени лица се починати во домашни услови.

Регистрирани сe 486 оздравени пациенти од:
• Скопје – 339
• Битола – 26
• Прилеп – 23
• Кавадарци – 18
• Тетово – 14
• Штип – 11
• Куманово, Гевгелија и Крива Паланка – по 8
• Струмица и Велес – по 6
• Кичево – 4
• Валандово и Радовиш – по 3
• Неготино – 2
• Охрид, Ресен, Гостивар, Свети Николе, Богданци, Кочани и Виница – по 1

Досега во земјата се направени вкупно 1.710.444 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 245.398, бројот на оздравени пациенти е 220.886, на починати е 8.115, а бројот на активни случаи изнесува 16.397

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles