21 C
Struga
Wednesday, May 22, 2024
spot_img

6 починати и 298 нови случаи на Ковид-19

Во последните 24 часа направени се 2.831 тестирања, а регистрирани се 298 нови случаи на КОВИД-19:
• Скопје – 145
• Кавадарци – 23
• Прилеп – 17
• Битола – 14
• Кичево – 13
• Штип, Охрид и Струмица – по 9
• Куманово и Ресен – по 8
• Тетово – 6
• Гевгелија – 5
• Велес , Кочани и Радовиш – по 4
• Крива Паланка, Виница и Валандово – по 3
• Делчево и Македонска Каменица – по 2
• Гостивар, Неготино, Свети Николе, Пробиштип, Кратово, Демир Хисар и Македонски Брод – по 1

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 6 починати лица: по едно починато лице од Прилеп (60г), Велес (68г) , Скопје (69г), Кратово (55г), Демир Хисар (57г) и Охрид (55г). Од пријавените, сите се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се дополнително 4 лица, починати во период од 09.12-12.12.2021 година. Починатите лица се од Битола (2), Кочани (1) и Велес (1). Починатите лица се на возраст од 77г до 85г. Од пријавените починати лица, 3 се починати во домашни, а едно лице во болнички услови.

Регистрирани сe 335 оздравени пациенти од:
• Скопје – 165
• Битола – 25
• Кавадарци – 22
• Прилеп – 15
• Кочани – 12
• Куманово и Охрид – по 10
• Ресен и Радовиш – по 9
• Велес – 8
• Штип – 7
• Тетово, Крива Паланка и Делчево – по 6
• Демир Хисар – 5
• Берово – 4
• Кичево -3
• Гостивар, Неготино и Македонска Каменица – по 2
• Струмица , Гевгелија, Виница, Пробиштип, Крушево , Македонски Брод и Пехчево – по 1

Досега во земјата се направени вкупно 1.512.496 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 220.467, бројот на оздравени пациенти е 207.238, на починати е 7.778, а бројот на активни случаи изнесува 5.451

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles