16.2 C
Struga
Tuesday, May 28, 2024
spot_img

53 нови случаи на Ковид-19

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа:

Направени се 657 тестови, а регистрирани се 53 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 39, Битола – 4, Прилеп – 3, Куманово и Велес – по 2, Тетово, Штип и Неготино – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (53), регистрирани се 16 реинфекции.

Регистрирани сe 36 оздравени пациенти од: Скопје – 25, Куманово – 4, Прилеп – 2, Битола, Велес, Струмица, Свети Николе и Кратово – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, нема регистрирани починати лица. Согласно, Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, нема регистрирани починати лица.

Направени се 657 тестови: ИЈЗ-88, ЦЈЗ Скопје-32, ЦЈЗ Битола-21, ЦЈЗ Прилеп-7, ЦЈЗ Тетово-8, ЦЈЗ Куманово-34, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–1, Институт за микробиологија-55, Жан Митрев (Филип Втори)-6, Авицена-11, Биотек-15, Систина-6, лабораторија Лаор-2, Синлаб-1, Ремедика-6, Плодност-2, Генеа-0, Никоб Лаб-11, ВФВ Медикал-4, Ели Медика Плус-4, Спектра-ММ-0, Рапид Лаб–0, Жан Митрев Струмица–0, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-8, ПЗУ ГМ Лаб-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 335.

Досега во земјата се направени вкупно 2.175.576 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 343.515, бројот на оздравени пациенти е 333.647, на починати е 9.551 а бројот на активни случаи изнесува 317.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје      161869, Активни 235

Куманово    18235, Активни 9

Битола      17960, Активни 7

Прилеп      15510, Активни 9

Тетово      14473, Активни 3

Кавадарци   12087, Активни 3

Велес 10809, Активни 10

Охрид 10315, Активни 8

Гостивар    10275, Активни 0

Струмица    8781, Активни 1

Штип  8762, Активни 7

Кичево      6075, Активни 1

Кочани      5544, Активни 0

Струга      5172, Активни 1

Гевгелија   4882, Активни 1

Неготино    4147, Активни 3

Ресен 3031, Активни 2

Радовиш     2836, Активни 1

Свети Николе      2795, Активни 0

Крива Паланка     2660, Активни 0

Делчево     2183, Активни 0

Берово      1875, Активни 1

Дебар 1812, Активни 0

Валандово   1600, Активни 0

Виница      1478, Активни 0

Пробиштип   1299, Активни 0

Кратово     1131, Активни 2

Богданци    1101, Активни 0

Крушево     1038, Активни 1

Демир Хисар 929, Активни 0

Македонски Брод   800, Активни 2

Демир Капија      628, Активни 0

Македонска Каменица     534, Активни 0

Пехчево     519, Активни 0

Дојран      370, Активни 0

Вкупно      343515, Активни 317

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles