31 C
Struga
Thursday, July 11, 2024
spot_img

28 нови случаи на Ковид-19 во земјава

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа:

Направени се 278 тестови, а регистрирани се 28 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 24, Велес – 2, Куманово и Гевгелија – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (28), регистрирани се 7 реинфекции.

Регистрирани сe 39 оздравени пациенти од: Скопје– 22, Прилеп- 5, Куманово- 4, Битола– 2, Тетово, Кавадарци, Охрид, Струмица, Гевгелија и Неготино– по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, нема регистрирани починати лица. Согласно, Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, нема регистрирани починати лица.

Направени се 278 тестови: ИЈЗ-58, ЦЈЗ Скопје-56, ЦЈЗ Битола-0, ЦЈЗ Прилеп-3, ЦЈЗ Тетово-0, ЦЈЗ Куманово-0, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, Институт за микробиологија-0, Жан Митрев (Филип Втори)-4, Авицена-0, Биотек-4, Систина-1, лабораторија Лаор-0, Синлаб-0, Ремедика-0, Плодност-0, Генеа-3, Никоб Лаб-6, ВФВ Медикал-2, Ели Медика Плус-0, Спектра-ММ-0, Рапид Лаб–0, Жан Митрев Струмица–0, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-0, ПЗУ ГМ Лаб-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 144.

Досега во земјата се направени вкупно 2.174.919 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 343.462, бројот на оздравени пациенти е 333.611, на починати е 9.551 а бројот на активни случаи изнесува 300.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје      161830, Активни   221

Куманово    18233, Активни    11

Битола      17956, Активни    14

Прилеп      15507, Активни    8

Тетово      14472, Активни    2

Кавадарци   12087, Активни    3

Велес 10807, Активни    9

Охрид 10315, Активни    8

Гостивар    10275, Активни    0

Струмица    8781, Активни     2

Штип  8761, Активни     6

Кичево      6075, Активни     1

Кочани      5544, Активни     0

Струга      5172, Активни     1

Гевгелија   4882, Активни     1

Неготино    4146, Активни     2

Ресен 3031, Активни     2

Радовиш     2836, Активни     1

Свети Николе      2795, Активни     1

Крива Паланка     2660, Активни     0

Делчево     2183, Активни     0

Берово      1875, Активни     1

Дебар 1812, Активни     0

Валандово   1600, Активни     0

Виница      1478, Активни     0

Пробиштип   1299, Активни     0

Кратово     1131, Активни     3

Богданци    1101, Активни     0

Крушево     1038, Активни     1

Демир Хисар 929, Активни      0

Македонски Брод   800, Активни      2

Демир Капија      628, Активни      0

Македонска Каменица     534, Активни      0

Пехчево     519, Активни      0

Дојран      370, Активни      0

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles