12.5 C
Struga
Thursday, May 23, 2024
spot_img

24 починати и 1.837 нови случаи на КОВИД-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Направени се 6.647 тестови, а регистрирани се 1.837 нови случаи на КОВИД-19:

Скопје – 890, Битола – 104, Кавадарци – 95, Куманово – 81, Тетово – 68, Прилеп и Струмица – по 60, Гостивар – 45, Неготино – 42, Велес – 40, Радовиш – 36, Штип и Гевгелија – по 32, Охрид – 31, Кичево и Кочани – по 29, Ресен – 22, Струга и Делчево – по 21, Крива Паланка – 17, Свети Николе – 16, Богданци – 15, Валандово – 13, Македоснки Брод – 7, Пробиштип и Кратово – по 6, Виница – 4, Берово, Крушево и Македонска Каменица  – по 3, Демир Капија и Пехчево – по 2, Демир Хисар и Дојран – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (1.837), регистрирани се 246 реинфекции.

Регистрирани сe 85 оздравени пациенти од: Берово – 26, Скопје – 22, Кочани – 13, Пехчево – 12, Тетово – 6, Битола, Струмица, Кичево, Гевгелија, Кратово и Крушево – по1.

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 24 починати лица: 7 починати лица од Скопје (61г, 67г, 67г, 72г, 82г, 83г и 83г), 4 починати од Куманово (69г, 75г, 80г и 90г), 3 починати лица од Струмица (66г, 71г и 78г), по 2 починати лица од Охрид ( 48г и 69г ) и Кочани (78г и 82г) и по едно починато лице од  Прилеп (66г), Битола (81г), Велес (73г), Штип (69г), Свети Николе (72г) и Пробиштип (80г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, нема пријавени починати лица.

Од вкупниот број на починати лица (n=24),  девет лица се целосно вакцинирани, а кај 23 се регистрирани коморбидитети.

Направени се 6.647 тестови преку: ИЈЗ-454, ЦЈЗ Скопје-93, ЦЈЗ Битола-116, ЦЈЗ Прилеп-53, ЦЈЗ Тетово–12, ЦЈЗ Куманово-98, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–158, Жан Митрев (Филип Втори)-148, Авицена-280, Биотек-327, Систина-106, лабораторија Лаор-272, Синлаб-55, Ремедика-17, Плодност-77, Генеа-28, Никоб Лаб-723, ВФВ Медикал-158, Ели Медика-75, Ројал Медика–48, Спектра-ММ-27, Рапид Лаб–38, Жан Митрев Струмица–28, Нова Лаб Дијагностика–35, Рамус-41, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 3.180.

Досега во земјата се направени вкупно 1.779.972 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 266.937, бројот на оздравени пациенти е 239.666, на починати е 8.362, а бројот на активни случаи изнесува 18.909.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 121321, Активни 9614

Куманово 14770, Активни 836

Прилеп 12700, Активни 598

Битола 12699, Активни 1368

Тетово 12357, Активни 577

Кавадарци 8918, Активни 863

Гостивар 8756, Активни 376

Велес 8431, Активни 511

Охрид 7905, Активни 413

Штип 7496, Активни 347

Струмица 7183, Активни 440

Кичево 4923, Активни 299

Кочани 4613, Активни 232

Струга 4360, Активни 202

Гевгелија 3730, Активни 415

Неготино 3165, Активни 301

Свети Николе 2423, Активни 148

Ресен 2355, Активни 238

Радовиш 2248, Активни 210

Крива Паланка 2201, Активни 105

Делчево 1763, Активни 147

Берово 1644, Активни 57

Дебар 1499, Активни 20

Валандово 1359, Активни 147

Виница 1284, Активни 49

Пробиштип 1252, Активни 37

Кратово 878, Активни 29

Богданци 868, Активни 101

Крушево 819, Активни 44

Демир Хисар 762, Активни 52

Македонски Брод 635, Активни 35

Македонска Каменица 497, Активни 34

Демир Капија 489, Активни 30

Пехчево 424, Активни 22

Дојран 210, Активни 12

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles