17 C
Struga
Monday, June 17, 2024
spot_img

23 починати и 2000 нови случаи на Ковид-19

Во последните 24 часа направени се 5.779 тестови, а регистрирани се 2000 нови случаи на КОВИД-19:
• Скопје – 1.096
• Битола – 123
• Кавадарци – 108
• Куманово – 96
• Тетово – 75
• Прилеп – 60
• Велес – 58
• Гевгелија – 39
• Струмица – 38
• Гостивар – 36
• Охрид – 30
• Струга – 26
• Валандово – 25
• Неготино – 24
• Кичево – 23
• Делчево – 20
• Ресен и Радовиш – по 19
• Кочани – 13
• Крива Паланка – 12
• Штип – 8
• Свети Николе и Демир Хисар – по 7
• Дебар и Богданци – по 6
• Виница и Кратово – по 5
• Македонска Каменица – 4
• Берово и Демир Капија – по 3
• Крушево и Македонски Брод – по 2
• Пробиштип и Пехчево – по 1

Од вкупниот број на позитивни (2.000), регистрирани се 267 реинфекции.

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 23 починати лица: 6 починати лица од Скопје (35г, 62г, 64г, 70г, 75г, и 83г), по 3 починати лица од Битола (71г, 73г и 90г), и Струмица (63г, 78г и 82г), 2 починати лица од Свети Николе (59г и 62г) и по едно починато лице од Велес (64г), Виница (67г), Кичево (79г), Кочани (63г), Крива Паланка (80г), Охрид (84г), Прилеп (77г), Струга (86г) и Штип (69г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се дополнително 12 починати лица, Скопје (3), Кавадарци (2), Струга (2), Дебар(1), Свети Николе (1), Радовиш (1), Штип (1) и Велес (1). Починатите се на возраст од 61г до 89г. Од пријавените лица, 11 се починати во болнички услови, а едно лице во домашни услови. Пријавените лица се починати во период од 24.12.2021 -30.01.2022г.

Од вкупниот број на починати лица (n=35), 13 лица се целосно вакцинирани, а кај 34 лица се регистрирани коморбидитети.

Регистрирани сe 806 оздравени пациенти од:
• Кавадарци – 181
• Куманово – 127
• Велес – 114
• Гевгелија – 83
• Неготино – 61
• Скопје – 58
• Кочани, Штип и Свети Николе – по 27
• Богданци – 23
• Виница – 16
• Радовиш – 14
• Делчево – 10
• Демир Капија – 9
• Берово – 7
• Пехчево – 4
• Тетово, Струмица, Македонска Каменица и Дојран – по 3
• Охрид и Крива Паланка – по 2
• Кратово и Пробиштип – по 1

Направени се 5.779 тестови преку:
ИЈЗ-577, ЦЈЗ Скопје-109, ЦЈЗ Битола-111, ЦЈЗ Прилеп-79, ЦЈЗ Тетово–15, ЦЈЗ Куманово-98, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-3, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-11, УК Пулмологија со алергологија –2, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–3, Жан Митрев (Филип Втори)-153, Авицена-222, Биотек-286, Систина-143, лабораторија Лаор-122, Синлаб-40, Ремедика-38, Плодност-87, Генеа-33, Никоб Лаб-649, ВФВ Медикал-106, Ели Медика-55, Ројал Медика–24, Спектра-ММ-58, Рапид Лаб–28, Жан Митрев Струмица–27, Нова Лаб Дијагностика–38, Рамус-38
ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 2.624.

Досега во земјата се направени вкупно 1.794.030 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 270.897, бројот на оздравени пациенти е 247.670, на починати е 8.444, а бројот на активни случаи изнесува 14.783

Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 5.799 teste dhe 2000 qraste të reja me COVID-19 janë regjistruar në:
• Shkup – 1.096
• Manastir – 123
• Kavadarc – 108
• Kumanovë – 96
• Veles – 58
• Tetovë – 75
• Prilep – 60
• Strumicë – 38
• Gostivar – 36
• Ohër – 30
• Shtip – 8
• Gjevgjeli – 39
• Negotinë – 24
• Sveti Nikolë dhe Demir Hisar – nga 7
• Kërçovë – 23
• Strugë 26
Resnjë – 19
• Koçan dhe Kriva Pallankë – nga 13 dhe 12
• Delçevë – 20
• Bogdanci – 6
• Demir Kapi – 3
• Berovë,Makedonski Brod –3 dhe 2
• Probishtip- 1
• Pehçev – 1
• Dibër -6
• Vinic, Kratovë- nga 5
• Makedonska Kamenica , Demir kapija -4 dhe 3
• Valandovë- 25
• Radovish- 19
• Krushevë- 2

Nga numri i përgjithshëm i rastëve pozitive (2000), janë regjistruar 267 persona të riinfektuar.

Gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 23 persona që kanë ndërruar jetë: 6 persona nga Shkupi (49vjet, 52vjet, 59vjet, 62vjet, 67vjet, 68 vjet) 2 nga Strumica (66vjet, 75vjet) 2 Sveti Nikole (79vjet, 86vjet) 1 Strugë (73vjet), 1 nga Kërçova (86vjet,),
1Delçevë(75vjet),3 nga Manastiri(71,73,99),Shtipi(69), 1 nga Koçani(56vjet),Kratovë (29vjet), 1 nga Strumica (82vjet).
Të gjithë personat e raportuar kanë ndërruar jetë në spital.
Gjithashtu, sipas Regjistrit të të Vdekjeve me Diagnozë KOVID-19 nga Termini im, janë raportuar 12 persona që kanë ndërruar jetë.
Shkupc(3), Kavadarci (2), dhe Strugë (2), Dibër (2)tSveti Nikole(2),Shtip(1),të moshës prej 61v deri 89 vjet, nga periudha 30.12.2021-30.01.2022.

Nga numri i përgjithshëm i vdekjeve (n = 35), 13 persona ishin të vaksinuar plotësisht, 34 persona kishin sëmundje shoqëruese.

Janë regjistruar 806 pacientë të shëruar:
• Shkup – 58
• Kavadarci – 181
• Kumanovë- 127
• Tetovë – 3
• Gjevgjeli – 83
• Krushevë – 25
• Koçani, Shtip, Sveti Nikole – nga 27
• Bogdanci- 23
• Vinicë, Delçevë – nga 16 dhe 10
• Berov, Pehçev – nga 7 dhe 4
• Makedonska Kamenica, Dojran- nga 3
• Negotinë-61
• Radovishë- 14
• Demir Kapia- 9
Janë kryer 5.779 analiza përmes: ISHP-98, QSHP Shkup-31, QSHP Manastir-116, QSHP Prilep-53, QSHP Tetovë-12, QSHP Kumanovë-98, Klinika për Sëmundje Infektive dhe Gjendje Febrile-0, Mjekësi Ligjore-0, spitali laboratorik Kozle-0, UK Pulmologji me alergologji -0, CGH 8-0 shtator, Instituti i Mikrobiologjisë-158, Zan Mitrev (Philip II) -148, Avicena-280, Biotek-327, Sistina-106, laboratori -272, Sinlab-55, Remedika-17, Fertility-77, Genea-28, Nikob Lab-723, VFV Medical-158, Eli Medica-75, Royal Medica-48, Spectra-MM-27, Rapid Lab-38, Zan Mitrev Strumica -28, Nova Lab Diagnostics-35, Ramus-41, PHI dhe PHI (test i shpejtë) – gjithsej 2.624
Deri më tani janë kryer gjithsej 1.794.251 teste të Covid-19 në vend. Numri i përgjithshëm i personave të diagnostikuar me COVID-19 në vendin tonë që nga fillimi i epidemisë është 270.891 numri i personave të rikuperuar është 247.670,numri i të vdekurve është 8.444 dhe numri i rasteve aktive është 14.783

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles