13 C
Struga
Monday, May 13, 2024
spot_img

1500 нови случаи на Ковид-19, починале 16 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Направени се 5.693 тестови, а регистрирани се 1.500 нови случаи на КОВИД-19:

Скопје – 775, Кавадарци – 74, Битола – 66, Куманово – 60, Тетово – 56, Велес – 49, Гостивар – 45, Прилеп – 44, Охрид – 42, Струмица – 38, Кичево и Неготино – по 32, Гевгелија – 30, Кочани – 28, Радовиш – 22, Штип – 18, Струга – 11, Свети Николе и Дебар – по 10, Крива Паланка и Богданци – по 9, Валандово – 8, Делчево – 6,  Ресен – 5, Демир Хисар – 4, Виница, Пробиштип , Македонски Брод , Македонска Каменица , Демир Капија, Пехчево и Дојран – по 2, Берово, Кратово и Крушево – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (1.500), регистрирани се 195 реинфекции .

Регистрирани сe 522 оздравени пациенти од: Скопје – 209, Охрид – 79, Тетово – 46, Гостивар – 38, Струга – 36, Делчево – 13, Кичево – 12, Битола – 11, Струмица – 10, Кавадарци – 9, Гевгелија и Кочани – по 8, Велес – 7, Ресен – 6, Радовиш – 5, Неготино, Свети Николе, Дебар , Богданци и Виница – по 4, Прилеп и Македонска Каменица – по 2 и Дојран – 1.

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 10 починати лица:  по 2 починати лица од Скопје (75г и 87г), Куманово (72г и 80г) и Тетово ( 80г и 89г), и по едно починато лице од Гостивар (62г), Демир Капија (73г), Прилеп (61г) и Струга (84г). Од пријавените лица, сите се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се дополнително 6 починати лица, Штип (1), Охрид (1), Кочани (1), Тетово (1), Скопје (1), и Кичево (1). Починатите се на возраст од 57г до 82г. Од пријавените лица 3 се починати во болнички услови и 3 лица се починати во домашни услови. Пријавените лица се починати во период од 13.01.2021 – 03.02.2022г.

Од вкупниот број на починати лица (n=16),  3 лица се целосно вакцинирани, а кај сите 16 лица се регистрирани коморбидитети.

Направени се 5.693 тестови преку: ИЈЗ-455, ЦЈЗ Скопје-110, ЦЈЗ Битола-106, ЦЈЗ Прилеп-55, ЦЈЗ Тетово–6, ЦЈЗ Куманово-112, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-4, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–158, Жан Митрев (Филип Втори)-120, Авицена-223, Биотек-208, Систина-110, лабораторија Лаор-211, Синлаб-33, Ремедика-13, Плодност-34, Генеа-13, Никоб Лаб-481, ВФВ Медикал-106, Ели Медика-49, Ројал Медика–43, Спектра-ММ-27, Рапид Лаб–23, Жан Митрев Струмица–16, Нова Лаб Дијагностика–6, Рамус-23, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 2.948.

Досега во земјата се направени вкупно 1.814.187 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 277.137, бројот на оздравени пациенти е 254.862, на починати е 8.549, а бројот на активни случаи изнесува 13.726.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 126736, Активни 7398

Куманово 15248, Активни 557

Битола 13265, Активни 1019

Прилеп 12986, Активни 524

Тетово 12715, Активни 429

Кавадарци 9369, Активни 540

Гостивар 8974, Активни 247

Велес 8709, Активни 329

Охрид 8133, Активни 278

Штип 7643, Активни 169

Струмица 7458, Активни 302

Кичево 5072, Активни 230

Кочани 4749, Активни 155

Струга 4468, Активни 128

Гевгелија 3917, Активни 203

Неготино 3326, Активни 199

Свети Николе 2505, Активни 97

Ресен 2438, Активни 169

Радовиш 2357, Активни 134

Крива Паланка 2258, Активни 81

Делчево 1823, Активни 72

Берово 1656, Активни 21

Дебар 1527, Активни 31

Валандово 1429, Активни 91

Виница 1316, Активни 35

Пробиштип 1265, Активни 19

Богданци 935, Активни 80

Кратово 894, Активни 27

Крушево 829, Активни 23

Демир Хисар 789, Активни 37

Македонски Брод 658, Активни 42

Македонска Каменица 515, Активни 21

Демир Капија 505, Активни 19

Пехчево 437, Активни 14

Дојран 233, Активни 6

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles