17.8 C
Struga
Tuesday, June 25, 2024
spot_img

1.725 нови случаи на КОВИД-19

Во последните 24 часа направени се 7.472 тестирања, а регистрирани се 1.725 нови случаи на КОВИД-19:
• Скопје – 1028
• Битола – 148
• Прилеп – 112
• Охрид – 61
• Куманово – 52
• Кавадарци – 43
• Гевгелија – 32
• Штип – 31
• Струмица – 24
• Тетово – 22
• Гостивар – 21
• Кичево – 20
• Велес – 16
• Кочани – 14
• Делчево – 13
• Крушево – 12
• Струга – 10
• Радовиш и Валандово – по 8
• Ресен – 7
• Неготино – 6
• Свети Николе, Крива Паланка, Берово, Пробиштип и Македонски Брод – по 4
• Кратово и Богданци – по 3
• Виница, Демир Хисар, Македонска Каменица и Пехчево – по 2
• Дебар, Демир Капија и Дојран – по 1

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 2 починати лица: по едно починато лице од Скопје (66г) и Неготино (76г). Пријавените лица се починати во болнички услови.

Регистрирани сe 332 оздравени пациенти од:
• Скопје – 185
• Битола – 27
• Прилеп – 26
• Кавадарци – 15
• Велес и Ресен – по 11
• Куманово – 9
• Македонски Брод – 7
• Охрид, Тетово и Кичево – по 5
• Богданци – 4
• Гевгелија, Штип, Струмица и Кочани – по 3
• Делчево, Струга и Пробиштип – по 2
• Гостивар, Радовиш, Валандово и Кратово – по 1

Досега во земјата се направени вкупно 1.633.936 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 230.265, бројот на оздравени пациенти е 214.054, на починати е 8.002, а бројот на активни случаи изнесува 8.209

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles