32 C
Struga
Wednesday, July 17, 2024
spot_img

1.635 нови случаи на КОВИД-19

Во последните 24 часа направени се 7.564 тестови, а регистрирани се 1.635 нови случаи на КОВИД-19:
• Скопје – 785
• Прилеп – 121
• Битола – 110
• Куманово – 78
• Кичево – 47
• Кавадарци – 44
• Велес – 41
• Струмица – 39
• Гостивар и Охрид – по 38
• Тетово – 37
• Радовиш – 28
• Штип – 27
• Струга – 25
• Гевгелија – 23
• Кочани – 21
• Неготино – 20
• Ресен – 17
• Крива Паланка, Валандово и Крушево – по 11
• Свети Николе и Делчево – по 9
• Берово – 7
• Македонска Каменица – 6
• Богданци и Македонски Брод – по 5
• Виница и Пробиштип – по 4
• Кратово, Демир Хисар, Демир Капија и Пехчево – по 3
• Дебар – 2

Од вкупниот број на позитивни (1.635), регистрирани се 184 реинфекции.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 9 починати лица: 6 починати лица од Скопје (50г, 66г, 66г, 67г, 83г и 85г), 2 починати лица од Битола (62г и 69г) и едно починато лице од Прилеп (77г). Пријавените лица се починати во болнички услови.

Регистрирани сe 1.276 оздравени пациенти од:
• Скопје – 794
• Битола – 114
• Прилеп – 85
• Куманово – 38
• Штип – 31
• Охрид – 28
• Гевгелија – 27
• Кавадарци – 20
• Кичево – 19
• Гостивар – 16
• Велес – 15
• Кочани – 13
• Тетово – 11
• Делчево – 10
• Ресен – 9
• Свети Николе, Радовиш, Богданци и Крушево – по 5
• Струга и Пробиштип – по 4
• Неготино и Берово – по 3
• Дебар, Виница, Македонски Брод и Пехчево – по 2
• Кратово, Демир Хисар, Македонска Каменица и Дојран – по 1

Досега во земјата се направени вкупно 1.700.555 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 243.284, бројот на оздравени пациенти е 219.616, на починати е 8.092, а бројот на активни случаи изнесува 15.576

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles