26 C
Struga
Sunday, June 23, 2024
spot_img

1.222 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Направени се 4.342 тестови, а регистрирани се 1.222 нови случаи на КОВИД-19:

Скопје – 649, Битола – 61, Тетово – 56, Куманово – 55, Велес – 50, Кавадарци – 49, Гостивар и Прилеп – по 35, Струмица – 34, Охрид – 26, Штип – 20, Неготино – 19, Кочани – 18, Струга – 16, Кичево и Гевгелија – по 14, Радовиш – 12, Крива Паланка – 9, Македонски Брод и Делчево – по 6, Берово, Ресен, Свети Николе и Валандово – по 5, Богданци и Дебар – по 4, Демир Хисар и Виница – по 3, Дојран, Кратово, Пробиштип и Демир Капија – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (1.222), регистрирани се 157 реинфекции.

Регистрирани сe 1.502 оздравени пациенти од: Скопје – 862, Битола – 118, Куманово – 78, Кавадарци – 54, Тетово – 51, Велес – 49, Струмица – 40, Гостивар – 33, Кочани – 31, Штип – 24, Кичево – 20, Неготино – 17, Прилеп, Свети Николе и Делчево – по 14, Охрид и Радовиш – по 10, Гевгелија и Ресен – по 9, Богданци – 8, Демир Хисар и Македонска Каменица – по 6, Крива Паланка и Кратово – по 5, Валандово – 4, Струга и Виница – по 3, Берово, Пробиштип, Македонски Брод, Демир Капија и Дојран – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 21 починато лице: 6 починати лица од Скопје (62г, 70г, 73г, 83г, 84г и 85г), 5 лица од Куманово (65г, 67г, 72г,81г и 85г),  3 лица од Битола (70г, 80г и 89г), 2 лица од Охрид (53г и 62г), по едно од Прилеп (85г), Радовиш (81г), Виница (61г), Македонска Каменица (83г) и Неготино (62г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се дополнително 10 починати лица, Скопје (3), Битола (2), Охрид (2), Делчево (1), Гевгелија (1) и Кичево (1). Починатите се на возраст од 63г до 86г. Од пријавените лица, 2 се починати во болнички услови и 8 лица се починати во домашни услови. Пријавените лица се починати во период од 03.02.2021 – 10.02.2022г.

Од вкупниот број на починати лица (n=31), 9 лица се целосно вакцинирани, кај 30 лица се регистрирани коморбидитети.

Направени се 4.342 тестови преку: ИЈЗ-425, ЦЈЗ Скопје-110, ЦЈЗ Битола-102, ЦЈЗ Прилеп-49, ЦЈЗ Тетово–1, ЦЈЗ Куманово-89, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-3, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–161, Жан Митрев (Филип Втори)-107, Авицена-189, Биотек-172, Систина-65, лабораторија Лаор-172, Синлаб-29, Ремедика-7, Плодност-44, Генеа-10, Никоб Лаб-489, ВФВ Медикал-129, Ели Медика-30, Ројал Медика–28, Спектра-ММ-30, Рапид Лаб–13, Жан Митрев Струмица–17, Нова Лаб Дијагностика–21, Рамус-26, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.824.

Досега во земјата се направени вкупно 1.842.926 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 286.096, бројот на оздравени пациенти е 265.945, на починати е 8.736, а бројот на активни случаи изнесува 11.415.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 131810, Активни 6863

Куманово 15680, Активни 469

Битола 13674, Активни 499

Прилеп 13228, Активни 331

Тетово 13039, Активни 384

Кавадарци 9751, Активни 421

Гостивар 9196, Активни 232

Велес 8990, Активни 292

Охрид 8312, Активни 260

Штип 7755, Активни 114

Струмица 7663, Активни 223

Кичево 5179, Активни 136

Кочани 4842, Активни 106

Струга 4544, Активни 104

Гевгелија 4042, Активни 154

Неготино 3470, Активни 158

Свети Николе 2570, Активни 77

Ресен 2493, Активни 66

Радовиш 2422, Активни 89

Крива Паланка 2301, Активни 59

Делчево 1862, Активни 48

Берово 1683, Активни 27

Дебар 1548, Активни 27

Валандово 1487, Активни 65

Виница 1339, Активни 26

Пробиштип 1273, Активни 13

Богданци 963, Активни 50

Кратово 911, Активни 22

Крушево 858, Активни 14

Демир Хисар 799, Активни 18

Македонски Брод 677, Активни 34

Демир Капија 522, Активни 14

Македонска Каменица 519, Активни 7

Пехчево 446, Активни 8

Дојран 248, Активни 5

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles