18.9 C
Struga
Wednesday, June 26, 2024
spot_img

Шпанките прв пат во историјата станаа светски првенки во фудбал

Капитенот Олга Кармона ѝ донесе водство на Шпанија од 1-0 во 29. минута од натпреварот, откако Англија го загуби поседот на средината на теренот, а Шпанија брзо возврати за водство кое успеа да го задржи до крајот. Шпанија имаше шанса да го зголеми водството на крајот од првото полувреме. Во вториот дел Шпанките беа поагресивни, но не успеаја да реализираат прилики за да ја зголемат предноста.

Но, потоа во 70. минута беше досуден пенал за Шпанија по играњето со рака во шеснаесетникот на Кира Волш. Го изведе Џенифер Хермосо, но голманката на Англија Мери Ерпс го спаси голот и ја одржа Англија во живот. После тоа Англичанките го зголемуваа притисокот, но безуспешно. Во 75. минута Англија имаше одлична прилика, Лорен Џејмс упати кон корнер, но шпанската голманка Каталина Кол одлично реагираше и одбрани.

Така Шпанките за првпат во историјата стигнаа до титулата светски првак. Во изминатите осум натпреварувања, најуспешни беа фудбалерките на САД, кои четири пати беа светски шампиони – во 1991, 1999, 2015 и 2019 година. Германките победија двапати во 2003 и 2007 година, Норвежанките победија еднаш во 1995 година, а Јапонките победија во 2011 година.

Во мечот за бронзениот медал, Шведска вчера во Бризбејн ја победи Австралија со 2:0.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles