21 C
Struga
Tuesday, June 25, 2024
spot_img

Швајцарците почнаа да ги релаксираат мерките за пандемијата

Швајцарија започна со ублажување на ограничувањата за пандемијата на коронавирус, бидејќи исчезнаа стравувањата дека скокот на инфекции поттикнати од варијантата омикрон ќе го урне здравствениот систем.

Од денеска не важат правилата за карантин и наредбата за работа од дома, соопшти владата. Конечната одлука за тоа како да се продолжи со укинување на мерките треба да се донесе на 16 февруари.

„Владата забележа позитивен развој во болниците – и покрај рекордно високите бројки за инфекција, нема преоптоварување и зафатеноста на единиците за интензивна нега дополнително се намали“, се вели во соопштението на владата, наведувајќи дека „причината за тоа е веројатно високиот имунитет на населението поради вакцинацијата“.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles