26 C
Struga
Wednesday, June 19, 2024
spot_img

Цените на нафтата денеска се стабилизираа над нивото од 78 долари на меѓународните берзи, поддржани од загриженоста за снабдување по прекинот на извозот од ирачки Курдистан.

На лондонската берза цената на барелот по пладне беше повисока за 32 центи од вчерашното затворање и изнесуваше 78,44 долари. Вчера ја затворија трговијата со добивка од 3,13 долари.

На американскиот пазар барелот денеска се тргуваше по повисока цена за 26 центи, од 73,07 долари. Вчера ја затворија трговијата во плус од 3,55 долари.

Вчера на берзите преовладуваше загриженост за понудата поради прекинот на извозот од ирачки Курдистан, што се совпадна со заклучокот на инвеститорите дека интервенциите на регулаторите во САД и Швајцарија ја отстранија заканата од банкарска криза и ризикот за економскиот раст и побарувачката за нафта.

Извозот на околу 450.000 барели дневно од ирачки Курдистан преку Турција е запрен откако арбитражниот суд потврди дека извозниците мора прво да добијат дозвола од Багдад.

Суспендирањето на извозот до крајот на годината би значело за Barclays до три долари повисока цена на нафтата оваа година во споредба со сегашната прогноза од 92 долари, соопшти британската банка.

Цените на нафтата се поддржани и од индикациите за закрепнување на побарувачката во Кина. Увозот на сурова нафта во Кина се очекува да се зголеми за 6,2 отсто оваа година на 540 милиони тони, според проценката на одделот за истражување на China National Petroleum објавена вчера.

Рускиот вицепремиер Александар Новак изјави денеска дека Русија мора да се фокусира на зголемување на извозот на енергија во „пријателските“ земји кои не воведоа санкции против неа, истакнувајќи дека испораките на нафта во Индија биле 22 пати повисоки минатата година отколку во 2021 година.

Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) одделно објави дека вчера цената на барел од нафтената кошничка на нејзините членки се зголемила за 39 центи, на 75,01 долар.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles