26.4 C
Struga
Tuesday, June 25, 2024
spot_img

Цените на нафтата денеска паднаа под 85 долари на меѓународните берзи, бидејќи расположението на инвеститорите беше заматено од целниот раст на Кина оваа година и стравувањата од можно агресивно зголемување на каматните стапки во САД.

На лондонската берза цената на барелот по пладне беше пониска за 1,07 долари во однос на затворањето на тргувањето на крајот на минатата недела и изнесуваше 84,76 долари. На американскиот пазар барелот се тргуваше по пониска цена за 99 центи, од 78,69 долари.

Берзите на почетокот на неделата се во фокусот на Кина и целната стапка на раст на втората по големина светска економија оваа година. Пекинг вчера објави дека има за цел стапка на раст од околу пет проценти оваа година, половина процентен поен пониска од она што го планираа за 2022 година.

Минатата година, кинескиот БДП порасна за само три проценти, а може да се постави цел опсег до шест проценти за 2023 година.

Премиерот Ли Кечијанг вчера изјави дека основата за стабилен раст треба да се консолидира, додавајќи дека недоволната побарувачка останува истакнат проблем и дека очекувањата на приватните инвеститори и бизниси флуктуираат.

Пазарите се плашат и од последиците од зголемувањето на каматните стапки во водечките светски економии, па внимателно ги следат сигналите од централните банки.

Претседателот на Федералните резерви на САД, Џером Пауел, ќе сведочи пред Конгресот утре и во среда и најверојатно ќе треба да одговори на прашањето дали ФЕД ќе треба повторно значително да ги зголеми каматните стапки за да ја спречи инфлацијата.

Претседателката на Европската централна банка (ЕЦБ) Кристин Лагард минатиот викенд изјави дека е „многу веројатно“ дека ќе ги зголемат каматните стапки овој месец за да го ублажат растот на цените.

Трговците така почнаа да го факторизираат зголемувањето на каматите во цената на нафтата, но се надеваат дека тие ќе бидат поблаги од лани. „Цените на нафтата продолжуваат да балансираат помеѓу оптимизмот околу отворањето на Кина и нервозата дека агресивната ФЕД може да ѝ наштети на американската економија“, рече Вандана Хари од Ванда Инсајтс.

Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) во посебен извештај објавија дека во петокот барел од нафтената кошничка на нејзините членки поскапела за 60 центи, на 83,80 долари.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles