22 C
Struga
Saturday, April 13, 2024
spot_img

ЦДЦ со препорака до Американците: „Не се вакцинирајте со Џонсон и Џонсон“

Американскиот центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) им препорача на Американците да изберат една од двете други овластени вакцини против Ковид-19 наместо Џонсон и Џонсон, поради ретки, но понекогаш фатални случаи на згрутчување на крвта.

Потегот на ЦДЦ дојде откако неговиот советодавен одбор за имунизација едногласно гласаше за вакцината Moderna и Pfizer / BioNTech, наспроти вакцината J&J.

Од повеќе од 200 милиони целосно вакцинирани луѓе во Соединетите држави, околу 16 милиони ја примиле вакцината J&J, според ЦДЦ.

J&J во соопштението рече дека безбедноста и благосостојбата на оние кои ја користат нивната вакцина е нивниот главен приоритет и со нетрпение очекува да работи со ЦДЦ во следните чекори.

Случаи на тромбоза со синдром на тромбоцитопенија (TTS), кој вклучува згрутчување на крвта придружени со низок број на тромбоцити, претходно биле пријавени кај приматели на вакцината J&J. Највисоките стапки на аплицирање се за жени под 50 години.

ЦДЦ соопшти дека стапката на вакви инциденти е повисока од претходно проценетата, и кај жените и кај мажите. Агенцијата идентификуваше повеќе од 50 случаи на ТТС во САД, околу 3,83 случаи на милион администрирани дози на J&J.

Најмалку девет лица починаа по инциденти со згрутчување на крвта во Соединетите држави, соопшти ЦДЦ.

Членовите на Комитетот, исто така, рекоа дека вакцината на J&J е помалку ефикасна во спречувањето на Ковид-19 од другите две одобрени вакцини.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles