9 C
Struga
Saturday, February 24, 2024
spot_img

Хјундаи ја купува фабриката на Џенерал Моторс во Индија


Јужнокорејската компанија ја објави својата намера да ја надгради фабриката и да започне со производство во 2025 година. Сегашниот годишен капацитет е 130.000 автомобили. Hyundai не ја откри финансиската вредност на деловниот аранжман со GM.

GM престана да продава автомобили во Индија во 2017 година по години на опаѓање на продажбата, но неговото излегување од пазарот беше комплицирано поради правните спорови со работниците и неуспехот да се најде купувач за фабриката. Во 2019 година, GM се согласи да ја продаде фабриката на кинеската Great Wall Motor, но разговорите пропаднаа откако компаниите не успеаја да добијат дозволи од индискиот регулатор, во услови на внимателно испитување на кинеските инвестиции.

Минатата недела Hyundai објави дека планира да воведе повеќе електрични возила од брендовите Hyundai и Kia во Индија. Hyundai планира да инвестира 2,45 милијарди долари за зголемување на производството на електрични возила во Индија.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles