26 C
Struga
Sunday, June 23, 2024
spot_img

Хеликоптерите на МВР, Ми-171 и Бел 412, во тричасовна акција исфрлија над 35 тони вода и го изгаснаа пожарот кај Лозово

Денеска (16.08.2023), во реонот на Лозово и селото Каратманово настана пожар во кој гореше висока борова шума. По известувањето од страна на Центарот за управување со кризи, хеликоптерите од Одделот за воздухопловни единици го локализираше пожарот кој беше затекнат во рана фаза. Хеликоптерите Ми-171 и Бел 412 заедно направија околу дваесетина прелети, во кои беа исфрлени повеќе од 35 тони вода. Акцијата траеше неполни 3 часа до потполно гасење на пожарот, со што беше спречен пожар од поголеми размери

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles