25 C
Struga
Friday, July 19, 2024
spot_img

Франција се подготвува за нов топлотен бран

Голем дел од територијата на Франција се подготвува за топлотен бран со исклучителен интензитет за овој период, со температури кои би можеле да надминат 40 степени во наредните денови на југоисточниот дел на земјата.

Националната метеоролошка служба „Метео-Франс“ денеска објави портокалова фаза за топло време во 19 француски департмани. Зоната се протега од југозапад до североисточна Франција, како и до Алпите.

„Викендов екстремните жештини ќе се засилат, особено во јужната половина на земјата. Ќе бидат долготрајни и интензивни, а од недела натаму на југоисток со температури понекогаш и над 40 степени“, се вели во денеска објавениот билтен на „Метео-Франс“.

Овој нов топлотен бран „ветува дека ќе биде најтопол ова лето“, соопшти метеоролошката служба.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles