23 C
Struga
Sunday, May 19, 2024
spot_img

Фон Дер Лајен: Сакаме да ја поддржиме Украина на нејзиниот европски пат

Шефицата на Европската комисија Урсула Фон Дер Лајен денеска во Киев вети дека следната недела ќе пристигне одговорот од Брисел на амбициите на Украина да се кандидира за членство во Европската унија.

Одлуката на Брисел за кандидатурата на Украина ќе ја одреди иднината на Европската унија, изјави украинскиот претседател Володимир Зеленски на заедничката прес-конференција со Фон Дер Лајен

„Сега се утврдува каква ќе биде иднината на обединета Европа и дали воопшто ќе биде. „позитивен одговор на Европската унија на украинската апликација ќе значи позитивен одговор на прашањето дали европскиот проект воопшто има иднина“, изјавил Зеленски.

Related Articles

Na Ndiqni

0FansLike
0FollowersFollow
- Advertisement -spot_img

Latest Articles